Dziś Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Otrzymaliśmy list od 21 matek niepełnosprawnych dzieci

by

Poniedziałek 21 marca jest Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji 21 matek dzieci z trisomią 21 w ramach kampanii Stop Discriminating Down postanowiło dać świadectwo i opowiedzieć o tym, co to znaczy być matką niepełnosprawnego dziecka.

 

„Najważniejszą rzeczą dla każdej matki jest dać swojemu dziecku szczęście. Jak się okazuje się, dziecko z zespołem Downa otrzymuje większe predyspozycje do tego, aby być szczęśliwym…

 

Niepełnosprawność jest bardzo trudną rzeczywistością. Wiadomość o niepełnosprawności dziecka – czy to w fazie prenatalnej czy w momencie narodzin jest jak trzęsienie ziemi – zarówno dla rodziców, jak i dla całej rodziny. Chcemy dzisiaj pokazać, że ten dodatkowy chromosom może stać się jednak źródłem szczęścia, szansą, okazać niespodziewaną radością. Jesteśmy tego żywym dowodem, dziś nie wyobrażamy sobie życia bez naszych dzieci. Ostatecznie okazuje się, że największą trudnością w naszym życiu nie jest ich choroba, lecz sposób w jaki społeczeństwo na nie patrzy.

 

Sposób, w jaki społeczeństwo na nas spogląda jest zabarwione litością i lękiem. Czasem nawet obciąża się nas winą. Mamy dziś zatem podwójną misję: wychowywać nasze dzieci, ale także kształtować sposób, w jaki społeczeństwo pojmuje i ocenia ich odrębność. To ciężkie brzemię „re-humanizacji” spoczywa na naszych barkach. To tak, jakby poproszono nas, byśmy stały się bohaterkami w zastępstwie za publiczne instytucje.

 

Czy wiecie, że w obliczu poszukiwania rozwiązań edukacyjnych dla naszych dzieci i ich problemów medycznych najczęściej jesteśmy pozostawione same sobie? Czy wiecie, że w walce o integrację społeczną dla naszych dzieci wciąż musimy iść pod prąd?

 

Czy wiecie, że badania nad zespołem Downa są finansowane są wyłącznie z prywatnych darowizn? Że wysiłki naszych rządów w zakresie badań i medycyny skupiają się tylko i wyłącznie na optymalizacji nowych, coraz bardziej niezawodnych badań prenatalnych, których celem jest wyeliminowanie narodzin dzieci z zespołem Downa do zera? Czy to nie jest dyskryminacja?

 

To nie jest to, czego nam potrzeba. Potrzebujemy społeczeństwa, które stanie się przyjazne, w którym nastąpi społeczna integracja. Potrzebujemy rządów, które zainwestują w sprawiedliwe i słuszne ludzkie działania. (…) Czy jesteśmy gotowi wspólnie zobaczyć ludzki potencjał tych niezwykłych istot?

 

Razem, dołączmy do globalnej inicjatywy #StopDiscriminatingDown!”

 

Stop Discriminating Down jest międzynarodową kampanią zrzeszającą różne stowarzyszenia w celu sprzeciwienia się dyskryminacji, której ofiarami stają się dzieci z zespołem Downa. Więcej o akcji: http://stopdiscriminatingdown.com/pl/

 

You may also like

Facebook