Najnowsze badania: tabletki antykoncepcyjne obniżają jakość życia kobiet

by

Przeprowadzone niedawno w Szwecji badania wykazały, że kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne narażają się na ryzyko obniżenia ogólnego stanu zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Wahania nastroju, spadek energii oraz „znacząco niższa” jakość życia – to głównie zgłaszane przez kobiety po zakończeniu 3-miesięcznego badania niepożądane efekty uboczne stosowanych pigułek antykoncepcyjnych.

 

„Pomimo iż szacuje się, że obecnie na świecie około 100 mln kobiet stosuje pigułki antykoncepcyjne, to zaskakująco niewiele wiemy na temat ich wpływu na zdrowie” – powiedziała prof. Angelica Linden Hirschberg, jedna z prowadzących badanie przy Karolinska Institute.

 

Badanie, którego celem było ustalenie skutków antykoncepcji, objęło 340 kobiet w wieku 18-35 lat, z których jedna część otrzymywała tabletki antykoncepcyjne zawierające etynyloestradiol i lewonorgestrel, a druga część placebo. Po upływie 3 miesięcy podsumowano wyniki eksperymentu. Kobiety, które przyjmowały środki hormonalne, zgłosiły spadek dobrego samopoczucia, witalności, a także wahania natroju. Zauważyły również, że ich jakość życia znacznie spadła.

 

Niklas Zethraeus, jeden z autorów badania, zwrócił uwagę, że w tej sytuacji możliwy spadek jakości życia powinien być brany pod uwagę podczas przypisywania kobietom przez lekarzy antykoncepcyjnych środków.

 

Coraz większa liczba badań wskazuje na negatywy wpływ, jaki mogą mieć pigułki antykoncepcyjne dla zdrowia przyjmujących je kobiet. Na szczęście też, coraz więcej kobiet staje się świadomych tego faktu. Chociaż szwedzkie badania nie wykazały związku omawianych środków z występowaniem depresji, to badacze zauważyli jednak, że grupa środków antykoncepcyjnych jest bardzo różnorodna i badań opublikowanych na łamach czasopisma „Fertility and Sterility” nie należy interpretować w odniesieniu do innych pigułek antykoncepcyjnych.

 

Źródło: www.catholicnewsagency.com oraz www.mp.pl

You may also like

Facebook