Orzeczenie TK w sprawie aborcji prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy

by

„Wydaje się, że sprawa zostanie rozpatrzona w ciągu roku. Jest ona ważna, więc nie można tego robić ekspresowo. Jednocześnie nie można tego zbyt długo odwlekać” – mówił na antenie TV Trwam w niedzielnych „Rozmowach niedokończonych” poseł PiS dr Bartłomiej Wróblewski, odnosząc się do badania przez Trybunał Konstytucyjny przepisów dotyczących aborcji.

 

17 sierpnia ruszyła obywatelska inicjatywa „Zatrzymać aborcję”. Poseł Bartłomiej Wróblewski złożył natomiast do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy przepis o tzw. aborcji eugenicznej jest zgodny z konstytucją. „To są dwie dobre drogi do osiągnięcia tego samego celu, chociaż te drogi są zupełnie inne. Z jednej strony mamy wniosek do TK, w którym pytamy, czy obowiązujący w Polsce od wielu lat przepis, który budzi wielkie kontrowersje i wątpliwości, jest zgodny z konstytucją, a w szczególności z kilkoma jej przepisami – z art. 30., który gwarantuje każdemu człowiekowi, że jego przyrodzona i niezbywalna godność będzie respektowana, z art. 38., który każdemu z nas zapewnia prawo do życia i z art. 32., zasadą równości i wynikającym z nim zakazu dyskryminacji, w tym wypadku dyskryminacji dzieci chorych względem dzieci zdrowych. Natomiast w przypadku ustawy pytamy, czy taki przepis powinien obowiązywać. Używamy do tego różnych argumentów: prawnych, społecznych, obyczajowych, politycznych i religijnych. W przypadku wniosku do TK koncentrujemy się ściśle na stronie prawnej” powiedział poseł.

 

Członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka podkreślił, że orzeczenia TK można spodziewać się w ciągu kilku miesięcy. „Pani prezes Julia Przyłębska zadeklarowała, że należy mówić o miesiącach, więc wydaje się, że sprawa zostanie rozpatrzona w ciągu roku. Sprawa jest ważna, więc nie można tego robić ekspresowo. Jednocześnie nie można tego zbyt długo odwlekać” – wskazał dr Bartłomiej Wróblewski.

 

„Najczęstszym przypadkiem decyzji o tzw. aborcji jest przypuszczenie o chorobie lub niepełnosprawności dziecka” – przypomniał gość TV Trwam i Radia Maryja. „Aborcja eugeniczna to aborcja ze względu na chorobę lub niepełnosprawność dziecka, a właściwie na przypuszczenie o chorobie lub niepełnosprawności. To jedna z trzech możliwości w polskim prawie, która dopuszcza przerwanie ciąży. W praktyce jest to najważniejsza okoliczność. W 2016 roku, według statystyk Ministerstwa Zdrowia, przeprowadzono w Polsce niespełna 1100 aborcji, z czego 1020 to aborcje właśnie ze względów eugenicznych”.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

You may also like

Facebook