Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością – życzenia od papieża

“Jak wiele osób niepełnosprawnych i cierpiących od razu otwiera się na życie, kiedy odkryją, że są kochane. I jak wiele miłości może wypłynąć z serca dzięki terapii uśmiechu!” – napisał na Twitterze papież Franciszek z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością, który obchodzony jest 3 grudnia.

 

Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością obchodzony jest z inicjatywy ONZ od 1992 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wyzwań, jakie wiążą się z niepełnosprawnością i przed którymi stają zarówno same osoby z niepełnosprawnością, jak i poszczególne państwa oraz społeczność międzynarodowa.

 

Oprócz papieża Franciszka życzenia w tym dniu złożyła także m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

 

“Niepełnosprawność jest wyzwaniem i sprawdzianem dla całego społeczeństwa, nie tylko tych, których dotyka bezpośrednio. Potrzeba wielkiej wrażliwości i wyobraźni, by wczuć się w rolę drugiego człowieka zmagającego się z niepełnosprawnością. Potrzeba jednak dużo więcej, by realnie zmieniać świat na bardziej przyjazny i dostępny dla każdego, nie tylko dla zdrowych i sprawnych.

 

Postrzeganie i stosunek do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zmienia się na lepsze, to nie ulega wątpliwości. Rzadziej odwracamy wzrok, a dzięki wielu kampaniom społecznym lepiej rozumiemy ich potrzeby i obawy. To z jednej strony tak bliskie nam wszystkim pragnienie kontaktu z drugim człowiekiem, aktywności społecznej i zawodowej, codziennej samodzielności, a z drugiej strach przed izolacją, bezradnością i samotnością.

 

Nie możemy i nie godzimy się na to, by osoby niepełnosprawne były wypychane na margines społeczeństwa. Wsparcie rehabilitacyjne, większa dostępność architektoniczna, aktywizacja zawodowa i wspieranie zatrudnienia – to tylko niektóre z obszarów, które, chociaż są realizowane, to wciąż wymagają wiele pracy. Nie wszystko da się zrobić od razu, za nami wiele lat zaniedbań w tym zakresie, ale zapewniam, że robimy co w naszej mocy, by to zmienić” – napisała minister Rafalska z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych życząc wszelkiej pomyślności, uśmiechu i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń.

 

Źródło: twitter.com/Pontifex_plwww.gov.pl/web/rodzinaniepelnosprawni.pl