10. Metropolitalne Święto Rodziny na Śląsku – „Rodzina źródłem miłości”

/10. Metropolitalne Święto Rodziny na Śląsku – „Rodzina źródłem miłości”

10. Metropolitalne Święto Rodziny na Śląsku – „Rodzina źródłem miłości”

Koncertem z muzyką irlandzką w wykonaniu zespołu Carrantuohill rozpocznie się w sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu 10. Metropolitalne Święto Rodziny. Złoży się na nie ponad 160 wydarzeń – koncertów, pikników, festynów, spektakli, a także mszy św. w intencji rodzin.

 

Święto na stałe wpisało się już w kalendarz wydarzeń na Górnym Śląsku. Najważniejszym jego celem jest promocja rodziny i wartości z nią związanych m.in. macierzyństwa, ojcostwa, przekazu wiary i tradycji, wychowania młodego pokolenia oraz budowania trwałych więzi społecznych.

 

W organizację dorocznej imprezy włącza się kilkadziesiąt podmiotów m.in. samorządów, instytucji kulturalnych i kościelnych oraz stowarzyszeń. 10. edycja potrwa do 4 czerwca i przebiegnie pod hasłem „Rodzina źródłem miłości”.

 

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik – koordynatorka, a zarazem jedna z inicjatorek święta – podkreśliła, że rodzina i miłość to „najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka”. „Chcemy być dumni z tych wspaniałych rodzin, które budują naszą metropolię. Chcemy je docenić i zrobić też coś dla nich. Dlatego zachęcamy wszystkich ludzi, dla których ważne jest dobro rodziny, do udziału w jubileuszowej 10. edycji. (…) W tym roku w programie znajdzie się ponad 160 wydarzeń o charakterze rekreacyjnym, kulturalnym, religijnym, sportowym oraz edukacyjnym. Każdy z pewnością znajdzie ofertę dogodną dla siebie” – powiedziała prezydent Zabrza.

 

Tegoroczna, jubileuszowa edycja rozpocznie się 20 maja koncertem w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Wystąpi tam zespół Carrantuohill z Anną Buczkowską, którzy wraz z zespołem tanecznym zaprezentują tradycyjną muzykę celtycką oraz folk irlandzki.

 

Dzień później, w niedzielę, w katedrach w Katowicach i Gliwicach odbędą się Msze św. w intencji rodzin. Dodatkowo, w czasie Mszy św. w katowickiej archikatedrze małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie.

 

W kolejnych dniach w wielu miastach regionu będą koncerty, pikniki i festyny rodzinne, spektakle, rozgrywki sportowe, wykłady, warsztaty – m.in. V Śląskie Rodzinne Muzykowanie w Siemianowicach Śląskich, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ogólnopolski konkurs filmowy w Gliwicach, spektakl „O Krasnoludkach i sierotce Marysi” w Teatrze Nowym w Zabrzu, a także rodzinne warsztaty malowania piaskiem w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

 

W Metropolitalne Święto Rodziny wpisuje się również doroczna, tradycyjna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, która co roku gromadzi tłumy. W tym roku odbędzie się ona 28 maja.

 

Jubileuszowe święto oficjalnie zakończy się 4 czerwca koncertem pod hasłem: „Kochać, jak to łatwo powiedzieć”. W sali instytucji Katowice Miasto Ogrodów wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak wraz z Myrczek&Tomaszewski Band.

 

W ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, choć już po jego oficjalnym zakończeniu, 11 czerwca odbędzie się też w Katowicach Marsz dla Życia i Rodziny.

 

Szczegółowy plan znajduje się na stronie: www.swieto-rodziny.pl.

 

Idea święta zrodziła się w 2007 r. podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim księdzem arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu, w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Autorkami pomysłu organizacji imprezy promującej rodzinę były prezydent Mańka-Szulik i senator Krystyna Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

By | 2017-05-19T12:58:50+02:00 piątek, 19 maja 2017|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail