23 czerwca: Dzień Ojca – Dzień Wdzięczności

by

W Polsce obchodzony jest dzisiaj Dzień Ojca, którego początki świętowania sięgają 1965 roku. Jego pojawienie się w naszym kraju jest następstwem ustanowienia tego święta 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Inicjatorką obchodów Dnia Ojca w Stanach Zjednoczonych była Sonory Smart Dodd – córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Córka Smarta w ten sposób chciała nawiązać do ustanowionego 3 lata wcześniej w 1907 roku Dnia Matki, a także okazać wdzięczność za trud wychowania – szczególnie swojemu ojcu, który po śmierci matki opiekował się nią oraz pięciorgiem młodszego rodzeństwa.

 

Według badań Ipsos ¾ Polaków uważa ten dzień za równie ważny jak Dzień Matki. 21% ankietowanych wskazuje ojca jako największy autorytet, dla 16% ojciec jest postrzegany jako przyjaciel, 15% badanych uznaje ojca za najlepszego doradcę w problemach. Co dziesiąty pytany odpowiada, że 23 czerwca ich ojciec może poczuć się znów jak mały chłopiec.

 

Z okazji Dnia Ojca w wielu miejscach Polski organizowane są liczne pikniki i imprezy okolicznościowe. W ostatnią niedzielę, 19 czerwca, Warszawskie Katolickie Centrum Kultury DOBRE MIEJSCE i parafia pw. bł. E. Detkensa (Kościół Pokamedulski) zorganizowało w Lesie Bielańskim „Piknik z Tatą. Był „to wyjątkowy czas na poczucie smaku męskiej przygody w gronie rodzinnym (…) Ojciec to charakter, wola walki, odwaga, zdecydowanie, wiara, wytrwałość, odpowiedzialność, bezpieczeństwo i wszystkie inne przymioty, które prowadzą wprost do sukcesu (…)” – pisali organizatorzy wydarzenia, którzy zwrócili tym roku szczególnie uwagę na znaczenie zaangażowanego uczestniczenia ojców w życiu rodzinnym.

 

Dzień Ojca kończy odbywający się co roku na przełomie maja i czerwca we Wrocławiu Miesiąc Rodziny. Ten ostatni rozpoczyna się uroczystościami z okazji Dnia Matki. Miesiąc Rodziny stanowi we Wrocławiu możliwość wspólnego spędzenia czasu w plenerze, podczas zawodów sportowych, konkursów i pikników. Ponadto stanowi okazję do uzyskania informacji z dziedziny wychowania i pielęgnacji dzieci. Dzień Ojca we Wrocławiu odbędzie się na Wyspie 26 czerwca w godzinach od 13.00-18.00. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wroclaw.pl

 

Dzień Ojca stanowi niepowtarzalną okazję do podziękowania żyjącym i zmarłym ojcom za wszelkie otrzymane od nich dobro.

 

Zuzanna Podraza

 

Źródło:  www.kalendarzswiat.pl, koncerty.chrzescijanskiegranie.pl, www.wroclaw.pl oraz www.wirtualnemedia.pl

You may also like

Facebook