Z zaprezentowanych podczas 34. dorocznego zjazdu European Society of Human Reproduction and Embryology w Barcelonie badań wynika, że głównym powodem, dla którego kobiety decydują się na zamrożenie swoich oocytów jest brak odpowiedniego partnera.
„Literatura medyczna i relacje medialne dotyczące kriokonserwacji oocytów zwykle sugerują, że planowane zamrażanie komórek jajowych jest wykorzystywane do opóźniania okresu rozrodczości wśród kobiet zajętych edukacją i robieniem kariery” – podkreśliła dr Marcia Inhorn, antropolog z amerykańskiego Yale University, która prezentowała swoje badania. Dodała, że jej badania sugerują, że to brak stabilnego związku to podstawowa motywacja.
Autorka, aby zbadać jakie motywacje kierują kobietami, które mrożą swoje oocyty, wykorzystała pogłębione wywiady. Przeprowadziła je ze 150 kobietami, które zdecydowały się zamrozić komórki jajowe w klinikach leczenia niepłodności w USA (114 kobiet) oraz Izraelu (36 kobiet).
„Większość kobiet w badaniu (85%) nie miało partnerów w czasie zamrażania komórek jajowych, co odzwierciedla sześć różnych okoliczności życiowych: samotność, rozwód, zerwanie związku, praca za granicą, bycie samotną matką z wyboru lub z powodu okoliczności, planowanie kariery. Ten ostatni powód zgłaszano najrzadziej – nawet w przypadku kobiet pracujących w firmach, które w ramach ubezpieczenia, oferowały zamrożenie oocytów. Kobiety mające partnerów (pozostałe 15%) decydowały się na zamrożenie komórek jajowych głównie z czterech powodów: mężczyzna nie był gotowy na posiadanie potomstwa, związek był zbyt nowy lub niepewny, partner nie chciał mieć dzieci lub był związany z wieloma partnerkami.”
Czytaj więcej: www.mp.pl