Bp Bronakowski: Trzeźwość narodu to nasz obowiązek religijny i patriotyczny

by FUNDACJA JZN
Już ponad milion dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym, a dwa miliony osób doświadcza przemocy na tle alkoholowym. Trzeźwość narodu to jest nasz wielki obowiązek religijny i patriotyczny – alarmuje bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przed 52. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będziemy go obchodzić od 3 do 9 marca pod hasłem „Młodzi trzeźwi i wolni”.

Tegoroczne działania na rzecz trzeźwości będą koncentrowały się na ludziach młodych –  mówili  o tym  uczestnicy spotkania zapowiadającego 52. Tydzień Modlitwy o Trzeźwość Narodu Polskiego.

„Polak spożywa średnio ponad 10 litrów czystego alkoholu, do tego trzeba doliczyć dwa do trzech litrów alkoholu nierejestrowanego” – mówił bp Tadeusz Bronakowski. Zwrócił on uwagę na nadmierną akceptację alkoholu i proalkoholową mentalność Polaków. „To jedna z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy odważnie walczyć” – powiedział. „Walczymy o człowieka wolnego i szczęśliwego w rodzinie i społeczeństwie. Trzeźwość jest tamą, która chroni przed problemami i dramatami wielu rodzin” – podkreślił.

Bp Bronakowski mówił, że  nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy Kościoła, ale także instytucji państwowych i samorządowych oraz „bez sprzeciwu wobec rozpijania Polaków, zwłaszcza tych najmłodszych”. Zwrócił też uwagę na ważne jubileusze związane z działalnością trzeźwościową, przypadające w 2019 roku: 25-lecie Wesela Wesel, 45-lecie  AA w Polsce i 40-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Ks. Marek Dziewiecki podkreślał, że dzieciństwo i młodość jest rozstrzygającym momentem dla każdego człowieka. „Jeśli jest przeżyte w wolności i odpowiedzialności, trudno to zepsuć” – mówił. Jako podstawowe elementy troski o młodych, by byli trzeźwi i wolni wymieniał m.in. troskę o rodzinę. „Najbardziej zagrożeni są młodzi żyjący w rodzinach z problemem alkoholowym” – zwrócił uwagę. Podkreślił też, jak ważne jest kształtowanie postaw trzeźwościowych.

Dr Agnieszka Muzyk podczas spotkania zwracała uwagę na wszechobecną reklamę alkoholu, która kształtuje mentalność proalkoholową. Jak powiedziała, w Polsce powszechna stała się opinia, że alkohol jest nierozłączną częścią dobrej zabawy. Mówiła o potrzebie zmiany mentalności i budowania postaw trzeźwościowych.

Red. Rafał Porzeziński, autor programu „Ocaleni” i konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych apelował zaś do dziennikarzy o to, by nie żartowali z uzależnień. Zwrócił też uwagę, że coraz więcej osób jest zniewolonych przez smartfony i media społecznościowe. Wzywał każdego do odpowiedzi sobie na pytanie, ile czasu tego dnia poświęcił swoim najbliższym, a ile, patrząc w ekran swojego telefonu.

Źródło: episkopat.pl

You may also like

Facebook