Co Polacy myślą i wiedzą o hospicjum dziecka poczętego?

by FUNDACJA JZN
Projekt zrealizowany na zlecenie Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” pod patronatem honorowym Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia miał na celu sprawdzenie wiedzy wśród respondentów na temat hospicjów perinatalnych.

„Z raportu wynika, że ok. 80 proc. zapytanych jest przekonanych o tym, że należy zająć się opieką nad dziećmi jeszcze przed ich narodzinami (w okresie prenatalnym). Ten wynik wydaje się bardzo optymistyczny, jednak respondenci zapytani o to, czy wiedzą, co to jest hospicjum perinatalne, nie byli już tak pewni. Swoją wiedzę potwierdziło 10 proc. badanych. Poproszeni o podanie konkretnego pola działania, mówili również o osobach starszych lub wyłącznie o noworodkach. – Wynika z tego, że jeśli nawet respondenci coś wiedzą na temat hospicjów perinatalnych, to ta wiedza jest niepełna” – mówi dr Zbigniew Chmielewski, specjalista od PR, który prezentował wyniki badań.

Dr Krzysztof Szmyd, kierownik Hospicjum Dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, podkreślał, że hospicjum perinatalne to ludzie, których zadaniem jest pomoc w poradzeniu sobie z problemem, który pojawia się w momencie ogłoszenia lekarskiej diagnozy, że dziecko, na które czekają rodzice, jest bardzo ciężko chore. – Co wtedy? Co zrobić? Jak się zachować? Jak będzie wyglądała pomoc medyczna? Na co można liczyć? – to są dziesiątki pytań, na które muszą odpowiadać specjaliści – zaznaczył. Zauważył również, że nawet lekarze mają problem i niezbyt dobrze się orientują, czym jest hospicjum perinatalne. – Tym bardziej olbrzymia jest rola mediów w przekazywaniu informacji dalej i opowiadaniu – dodał. Po co? Bo tylko wówczas, gdy mamy wiedzę, możemy podjąć świadomą decyzję. – By każdy w Polsce, kto stanie przed tak dramatyczną sytuacją, był w stanie wybierać świadomie.

Dramatyczna diagnoza o nieuleczalnej chorobie dotyka ok. 800 dzieci rocznie, co pomnożone przez członków rodziny daje kilka tysięcy ludzi bezpośrednio zaangażowanych w daną sytuację. To sprawia, że problem pomocy hospicjum perinatalnego nie jest marginalny.

Oprac. Agnieszka Jalowska na podstawie: info.wiara.pl
za: Newsletter Bioetyczny nr 58

You may also like

Facebook