Pomoc na Serio to wspólna inicjatywa Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz ruchu „Tak na Serio” polegająca na odmówieniu jednej części różańca dziennie (5 dziesiątek) przez dziewięć kolejnych dni w intencji jednego podanego za pomocą maila małżeństwa.
„Radość miłości przeżywana w rodzinach jest także radością Kościoła napisał papież Franciszek w Amoris laetitia (nr 1). Pragniemy, aby radość miłości stawała się udziałem każdego małżeństwa i każdej rodziny. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wiele osób cierpi w swoich rodzinach z powodu różnych trudności. Pragniemy przypomnieć wszystkim, że we wspólnocie Kościoła nikt nie jest sam. Dlatego osoby zrzeszone w ruchu +Tak na serio+ oraz Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin podjęły inicjatywę, aby umożliwić podzielenie się radością i wesprzeć modlitwą, tych, którzy doświadczają trudności w małżeństwie i rodzinie” – powiedział o inicjatywie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
Jak zaznaczył ks. Maciej Dalibor, salwatorianin, inicjator i krajowy koordynator „Tak na Serio”, „#pomocnaserio powstała jako odpowiedź na konkretną potrzebę. Z jednej strony, to normalne w środowisku ludzi wierzących, że prosimy siebie nawzajem o modlitwę w jakiejś sprawie. Z drugiej strony prosić kogoś o modlitwę, bo moje małżeństwo jej potrzebuje, to rzadziej spotykana prośba. Bardziej osobista, dotykająca jakiejś tajemnicy. Chcemy więc uczynić modlitwę za małżonków bliższą. Jakoś wyciągnąć ją na wierzch i pokazać, że jest ważna”.
Ks. Dalibor podkreślił, że w #pomocnaserio nie chodzi tylko o modlitwę za małżeństwa w kryzysie. „Mówimy o modlitwie szerzej, bo ona może dotyczyć dziękczynienia, prośby, przebłagania. Bardzo piękne było dla mnie, gdy zgłosili się do nas narzeczeni z prośbą o modlitwę o dobre przygotowanie się do sakramentu małżeństwa” – zauważył salwatorianin.
Aby zgłosić swoją gotowość do modlitwy, bądź małżeństwo, które potrzebuje modlitwy należy wejść TUTAJ i postępować zgodnie z instrukcją.
Inicjatywa ma na celu zaktywizowanie jak największej liczby osób, by świadomie modliły się za małżeństwa. Dlatego organizatorzy akcji zachęcają do modlitwy małżeństwa, narzeczonych, osoby samotne, siostry i braci zakonnych, kapłanów. Ludzi młodych i starszych. Wszystkich, którzy mogą i chcą podjąć się takiej modlitwy.