Polskie wspólnoty „Wiara i Światło” świętują 50-lecie istnienia

by FUNDACJA JZN
Międzynarodowy Ruch Osób z Upośledzeniem Umysłowym, ich Rodzin i Przyjaciół „Wiara i Światło” świętuje 50. rocznicę istnienia. W Polsce wspólnoty jubileusz ten obchodzą w formie peregrynacji kopii obrazu Czarnej Madonny. Niestety z powodu pandemii musiała zostać odwołana organizowana z tej okazji ekumeniczna pielgrzymka na Jasną Górę, na którą mieli przybyć członkowie wspólnot z Polski, Ukrainy, Rosji i Gruzji.

Za początek istnienia ruchu “Wiara i Światło” uznaje się pielgrzymkę osób niepełnosprawnych, zorganizowaną przy wsparciu Marie-Helene Mathieu, francuskiej pedagog specjalnej i Jeana Vaniera, filozofa, twórcy wspólnot l’Arche, w Wielkanoc 1971 roku. Rodzice dwóch głęboko niepełnosprawnych chłopców, Loika i Thadee, spotkali się z odrzuceniem, gdy chcieli pojechać z synami na pielgrzymkę parafialną do Lourdes, sanktuarium maryjnego słynącego z uzdrowień. Kiedy mimo wszystko zdecydowali się tam pielgrzymować, doświadczyli szyderstwa, wrogości i niechęci. Poprosili o pomoc Marie-Helene Mathieu i Jeana Vaniera, którzy w tym czasie starali się tworzyć dla osób niepełnosprawnych nowe, właściwe miejsce w społeczeństwie i Kościele. Po trzech latach przygotowań w wielkanocny poniedziałek 1971 r. przy grocie Matki Bożej w Lourdes spotkało się 12 tysięcy osób z 15 krajów. Radość tego dnia była tak ogromna, że zaowocowała powstaniem setek wspólnot na całym świecie.

Hasłem przewodnim tegorocznego świętowania jest ponaglenie: „Dzielmy się skarbem!”. Niestety, polskie wspólnoty nie będą mogły spotkać się na zaplanowanej jubileuszowej pielgrzymce w Częstochowie. Miała mieć ona wymiar ekumeniczny, gromadząc rzymskich i greckich katolików z Polski, Gruzji i Ukrainy wraz z prawosławnymi członkami wspólnot z Rosji. Miała także w zamyśle stworzyć okazję do spotkania się na neutralnym gruncie, w obecności świętej ikony Matki Bożej, Rosjan i Ukraińców, członków tego samego ruchu “Wiara i Światło”.

Nie mogąc pielgrzymować, polskie wspólnoty przeżywają peregrynację kopii obrazu Czarnej Madonny. Reprodukcja ta została wykonana w warsztacie innej wspólnoty: „Betlejem” z Jaworzna, w miejscu, które stało się domem dla osób bezdomnych i ubogich. Ks. Mirosław Tosza, twórca i kapelan wspólnoty „Betlejem”, mieszkaniec domu ubogich, w czasach młodości był członkiem Wiary i Światła, później kapelanem wspólnoty i prowincji. Dom w Jaworznie również świętuje w tym roku swój jubileusz – dwudziestopięciolecia.

W Polsce jest 88 wspólnot skupionych w czterech prowincjach. Ikona Matki Bożej była już w prowincji zachodniej i południowej, 7 marca rozpoczyna peregrynację w Polsce Centralno-Wschodniej. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią wspólnoty najczęściej spotykają się przy obrazie w kościele podczas Mszy św. Chętni mogą także zabrać ikonę do domu. Trafia do mieszkań osób chorych, osamotnionych, dla wielu stając się prawdziwym źródłem siły i pociechy.

„Panie Jezu, powierzamy się Twojej Matce, Maryi, Ona pierwsza Cię przyjęła. Pomóż każdemu z nas przyjmować Cię podobnie, także we wspólnotach. Pomóż nam zawsze stać, wraz z Maryją, u stóp krzyża, blisko wszystkich ukrzyżowanych tego świata. Pomóż nam żyć, jak Maryja, Twoim Zmartwychwstaniem. Amen.” (z modlitwy Wiary i Światła)

Źródło: KAI

You may also like

Facebook