Czy powinniśmy się zaszczepić na COVID-19? Jest to autonomiczna, niezależna decyzja każdego z nas, którą powinniśmy podjąć we własnym sumieniu. Żeby jednak mieć możliwość podjęcia roztropnej i niezależnej decyzji, warto wiedzieć, które informacje są prawdą, a które zwykłymi mitami. W naszej serii COVID-19 Q&A potwierdzamy fakty, rozwiewamy mity i odpowiadamy na Wasze pytania na temat wirusa SARS-CoV-2, szczepień i pandemii COVID-19.
PYTANIE: CZY SZCZEPIONKI NA COVID-19 POWODUJĄ BEZPŁODNOŚĆ?
Informacja, że szczepionki na COVID-19 powodują bezpłodność to najzwyklejszy mit. Faktycznie zaburzenia płodności mogą się pojawić, ale jako konsekwencja przechorowania COVID-19 u mężczyzn.
Fake news dotyczący celowej produkcji szczepionek w celu kontroli liczby urodzeń pojawił się równolegle z emisją produkowanego przez Amazon mini-serialu „Utopia”, który miał premierę we wrześniu 2020. Data emisji w czasie pandemii COVID-19 była czysto przypadkowa, serial powstawał bowiem przez ostatnich 7 lat. Serial ten opowiadał o twórcach szczepionki, których głównym celem było zahamowanie płodności u osób ją przyjmujących w celu kontroli urodzeń i redukcji liczebności populacji ludzkiej na całym świecie. Serial ten, pomimo licznych dementi producentów, że historia ta jest całkowitą fikcją, wywołał u części widzów poważne obawy: wzięli oni całkowicie na poważnie przedstawioną w serialu historię. Od tego momentu zaczęły pojawiać się w Internecie liczne teorie spiskowe i fake newsy na ten temat.
Tymczasem zachorowanie na COVID-19 może upośledzać płodność u mężczyzn. Dotychczas przeprowadzone badania wykazują, że u części mężczyzn w czasie infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 może pojawić się stan zapalny w jądrach, co skutkować może przewlekłymi zaburzeniami płodności i nieprawidłowościami budowy i funkcji plemników.
dr n. med. Monika Zazula, biolog molekularny, bioetyk
Źródła:
– Hajizadeh Maleki B, Tartibian B. COVID-19 and male reproductive function: a prospective, longitudinal cohort study. Reproduction. 2021 Mar;161(3):319-331.
– Dutta S, Sengupta P. SARS-CoV-2 and Male Infertility: Possible Multifaceted Pathology. Reprod Sci. 2021 Jan;28(1):23-26.
– Sengupta P, Dutta S. Does SARS-CoV-2 infection cause sperm DNA fragmentation? Possible link with oxidative stress. Eur J Contracept Reprod Health Care. 2020 Oct;25(5):405-406.