Studenci z Uniwersytetu Gdańskiego kończą pracę nad smartfonową aplikacją, która ma pomagać nieśmiałym młodym ludziom w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Użytkownik może porozmawiać z innymi, umówić się na spotkanie, wziąć udział w sportowym wyzwaniu, czy przejść krótki trening w zakresie psychologii.
Talk-To ma być odpowiedzią na społeczną fobię i nieśmiałość młodych ludzi – problemy spotęgowane przez obecną pandemię.
Fobia społeczna to zaburzenie lękowe z grupy zaburzeń nerwicowych, często mylone z nadmierną nieśmiałością, w którym chory odczuwa lęk wobec wszystkich lub niektórych sytuacji społecznych. Lęk dotyczący kontaktów z innymi ludźmi powoduje znaczne ograniczenia życiowe u osób z tym zaburzeniem. Fobia społeczna jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych.
Wiele osób w młodym wieku ogranicza też swoje relacje z innymi do internetu i ma kłopoty w otwarciu się na realne znajomości.
Aplikacja ułatwia tymczasem kontakty z innymi na różne sposoby.
Użytkownik może na przykład porozmawiać anonimowo z innymi na specjalnym chacie, także z osobami, które przeszły trening w zakresie wiedzy psychologicznej.
Innych użytkowników można wyszukiwać np. według lokalizacji i zainteresowań.
Program pomaga także wziąć udział w spotkaniach, lokalnych wydarzeniach, warsztatach czy wspólnym wysiłku fizycznym.
Za wspólną aktywność z innymi można nawet dostać punkty, który potem można wymienić na profesjonalny, podstawowy trening w zakresie psychologicznych problemów (można potem dzięki temu wesprzeć inną osobę) lub usługi cateringowe.
Twórcami apki są studenci Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, którzy dzięki niej zajęli 2. miejsce w międzynarodowym konkursie Showcase Competition zorganizowanym w ramach AIS 2021 Student Chapter Leadership Conference.
W wydarzeniu tym wzięło udział 267 uczestników z 47 uniwersytetów, z 4 krajów.
Konkurs organizowany jest w Stanach Zjednoczonych głównie z myślą o amerykańskich studentach.
Polska grupa była jedynym nagrodzonym zespołem spoza USA.
„Niejednokrotnie spotkaliśmy się z ludźmi, którzy w przypadku silnego kryzysu boją się poprosić o wsparcie osoby najbliższe, a na bezpłatną pomoc psychologiczną mogą liczyć dopiero po długim okresie oczekiwania. Zauważony problem pogłębiają obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Znaleźliśmy sposób na to, by choć trochę go ograniczyć” – podkreśla Hubert Kołcz, współtwórca programu.
„Stworzyliśmy aplikację skierowaną głównie do ludzi z problemami w nawiązywaniu kontaktów. Chcieliśmy w ten sposób zaangażować w życie społeczne każdą młodą osobę, która z jakiegoś powodu czuje się wykluczona. Nasza praca konkursowa, nad którą pracowaliśmy od lipca 2020 r., składała się m.in. z 8-minutowej prezentacji wideo. Przedstawiliśmy w niej wspomniany wcześniej problem społeczny w postaci wyreżyserowanego filmu. Komisji konkursowej zaprezentowaliśmy też wstępną wersję zaprojektowanej przez nas aplikacji” – opowiada student.
AIS to założone w 1994 roku, międzynarodowe stowarzyszenie zawodowe zrzeszające osoby i organizacje, które prowadzą badania, nauczanie, praktykę i studia nad systemami informacyjnymi.