„Jedna z pierwszych kobiet, która otrzymała przeszczep macicy, oczekuje drugiego dziecka”, ogłosił profesor Mats Brannstrom, pionier tego rodzaju przeszczepów w Szwecji, podczas dorocznej konferencji położników i ginekologów w Royal College w Birmingham. W ślady Szwedów idą również lekarze z Wielkiej Brytanii, którzy otrzymali zgodę na wykonanie 10 pierwszych przeszczepów tego organu.
Podczas gdy większość z dziewięciu kobiet leczonych w klinice profesora Brannstroma otrzymało macicę od swojej matki, brytyjscy lekarze planują przeszczepiać narząd pobrany od kobiet w stanie śmierci mózgowej. Zdecydowali się na takie rozwiązanie argumentując, że procedura pobrania narządu od żyjącej dawczyni jest bardzo skomplikowana i wiąże się ze znacznym ryzykiem.
Richard Smith, który kieruje programem przeszczepiania macicy w Wielkiej Brytanii, zadeklarował: „Brannstrom i jego zespół potwierdzili słuszność tego kierunku i gratulujemy im tego serdecznie. Niepłodność spowodowana czynnikiem macicznym jest wielkim i narastającym problemem, dotykającym dziesiątki tysięcy kobiet w tym kraju. Sukces zespołu ze Szwecji pokazał nam, ze przynajmniej niektóre kobiety, u których wcześniej wydawało się to niemożliwe, mogą urodzić dziecko”.
Przeszczepy macicy budzą jednak liczne kontrowersje etyczne – są to przeszczepy tymczasowe, które nie ratują życia, natomiast wiążą się z ryzykiem dla zdrowia dawczyni, biorczyni, jak również dziecka, o ile uda się doprowadzić do powstania ciąży. Innym dylematem moralnym jest fakt, że wszystkie dotychczas urodzone dzieci powstały w procedurze in vitro; w stadium zarodkowym były one implantowane do wcześniej przeszczepionej macicy.
Źródło: www.bbc.com