Gala finałowa plastycznego dziecięcego konkursu pro-life

by FUNDACJA JZN
Ponad 4,5 tys. przedszkolaków i uczniów z klas I-III szkół podstawowych wzięło udział w plastycznym konkursie pro-life. Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek: Gratuluję wszystkim autorom zgłoszonych prac plastycznych i życzę twórczej motywacji do rozwoju pasji i talentów.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Na początku była miłość – moja rodzina” ma na celu zachęcenie rodziców i wychowawców do rozmów z dziećmi na temat wartości rodziny w ich życiu, podkreślenie znaczenia rodziców i rodziny w kształtowaniu osobowości każdego człowieka oraz rozwijanie talentów plastycznych dzieci. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych. W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu wzięło udział 4503 twórców, którzy wykonali 4480 prac (kilka z nich było pracami zbiorowymi).

Uroczyste rozdanie nagród, z uwagi na reżim sanitarny, odbyło się online 1 czerwca br., w Dzień Dziecka, o godz. 17.00. Szczególnymi gośćmi byli Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Szef Gabinetu Politycznego Radosław Brzózka oraz Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak. W gali finałowej uczestniczyły dzieci, które nadesłały swoje prace na konkurs, ich rodzice, nauczyciele i wychowawcy, a także wszyscy, którym bliska jest troska o wychowanie młodego pokolenia do wartości.

Galę finałową rozpoczęła Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i przewodnicząca komisji konkursowej, która przywitała przedszkolaki i uczniów oglądających transmisję. Następnie głos zabrał Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek. Przesłał on do uczestników gali finałowej nagranie, w którym powiedział: – To już trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego skierowanego do najmłodszych. W tym roku tematem przewodnim jest rodzina. Cieszy mnie fakt, że do konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac. Życie ludzkie na każdym jego etapie jest najwyższą wartością. Bardzo dziękuję organizatorom, Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, za zainicjowanie wydarzenia. Dzieciom i rodzicom dziękuję za zaangażowanie i udział w konkursie. Gratuluję wszystkim autorom zgłoszonych prac plastycznych i życzę twórczej motywacji do rozwoju pasji i talentów.

Kolejną osobą, która zwróciła się do uczestników konkursu był Radosław Brzózka. – Za przepięknymi pracami stoi zaangażowanie i wysiłek nauczycieli plastyki, religii, edukacji wczesnoszkolnej czy tych, którzy prowadzą najmłodszych w przedszkolu. Za to zaangażowanie serdecznie w imieniu pana ministra chcę podziękować, bo to wielka praca dla cywilizacji życia, dla przyszłości Polski – zauważył. – Życzę wszystkim, ale przede przede wszystkim wam, młodzi przyjaciele, dużo radości, tej radości, którą daje miłość najbliższych, więzi rodzinne, o których tak pięknie opowiedzieliście w pracach konkursowych – dodał.

Po nim przemówiła Barbara Nowak. – Ogromnie cieszę się, że w tak wspaniałym dniu, w święto dziecka, spotykamy się po to, żeby nagrodzić młodych ludzi, którzy podjęli bardzo poważny temat, którym jest rodzina – powiedziała. – Dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka już bardzo młodzi ludzie, nawet już w przedszkolu, zaczynają się zastanawiać nad tym, jak to dobrze, że jest mama, że jest tata, że mamy rodzeństwo. Myślenie o tym od najmłodszych lat z całą pewnością zaowocuje tym, że w przyszłości ci młodzi ludzie będą zainteresowani tworzeniem szczęśliwej rodziny. Rodzina jest fundamentem naszej chrześcijańskiej cywilizacji i tym, co tworzy dzisiejsze państwa i narody Europy. To wspaniała wartość – dodała.

Następnie Magdalena Guziak-Nowak opowiedziała o idei konkursu: – Naszym zamierzeniem jest, oczywiście, zachęcenie najmłodszych do ujawnienia swoich plastycznych talentów, ale nie jest to cel zasadniczy. Wielu rodziców, z którymi rozmawialiśmy, przyznawało, że konkurs stał się dla nich pretekstem, aby porozmawiać z dzieckiem o tym, jak pięknym i radosnym wydarzeniem w życiu całej rodziny było jego poczęcie i narodziny. Każdy z nas pragnie usłyszeć, że przyszedł na świat z miłości. Że jego życie było upragnione i od samego początku postrzegane jako wielka wartość. Cieszymy się, że nasza inicjatywa może być okazją, aby w atmosferze miłości powiedzieć dziecku, że na świecie nie ma i nigdy nie będzie drugiej takiej samej osoby jak ono. W tym aspekcie mamy nadzieję, że nasz konkurs pełni rolę wychowawczą.

Organizatorka podkreśliła, iż jury konkursowe oceniając nadesłane prace, zwróciło uwagę przede wszystkim na ujęcie tematu, wybór techniki oraz staranność i samodzielność ich wykonania. – Mnie szczególnie wzruszają rodzice, rodzeństwo, domki i czworonożni przyjaciele narysowani niewprawnymi rękami trzylatków – przyznała.

W każdej kategorii wiekowej zostali wyłonieni laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Wyróżniono w nich także po dwadzieścia pięć prac. Każda z nich została zaprezentowana i omówiona przez Magdalenę Guziak-Nowak. Uczestnicy gali finałowej mogli również obejrzeć filmy nadesłane przez niektórych laureatów, w których opowiedzieli oni o swoich pracach i rodzinach.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Minister Edukacji i Nauki oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Zapis transmisji z rozdania nagród można obejrzeć na kanale Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka na YouTube i na fanpage’u stowarzyszenia na Facebooku.

 

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka powstało w 1999 r. Jego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

Źródło: pro-life.pl

You may also like

Facebook