Dzieło Lasek, ks. prof. Mirosław Wróbel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Fundacja Małych Stópek to laureaci tegorocznej 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka. Kameralna gala, w czasie której wręczono także ubiegłoroczną nagrodę, odbyła się 10 czerwca 2021 roku w warszawskim hotelu „Bellotto”.
Wyróżniona została m.in. Fundacja Małych Stópek, którą uhonorowano za mężną i bezkompromisową służbę życiu w wymiarze formacyjnym, edukacyjnym a także pomocowym.
Wygłaszając laudację, ks. bp Wiesław Mering, biskup senior diecezji włocławskiej, zaznaczył, że jest pełen uznania dla gorliwości i kompetencji Fundacji Małych Stópek. Biskup senior diecezji włocławskiej zwrócił uwagę na fakt, że obecnie coraz częściej mówi się o likwidacji „starej” kultury, aby oswobodzić człowieka z opresyjnych uwarunkowań – małżeństwa, rodziny, płci.
– Człowiek ma odrzucić wszystko, co odziedziczył, aby poczuć się wolnym. To jest pedagogika wstydu. Chodzi o to, aby wychować człowieka samotnego bez oparcia w tradycji, kulturze, rodzinie. Sprawa ludzkiego życia jest częścią tej kultury, która ma być zniszczona – przestrzegał ks. bp Wiesław Mering i dodał, cytując Friedricha Nietschego, że na naszych oczach dokonuje się „przewartościowanie wszystkich wartości”, a etykę próbuje się budować poza dobrem i złem. – Mądrości i dobroci uczą nas nie idee, ale chcący działać mądrzy i dobrzy ludzie – podkreślił hierarcha.
W imieniu Fundacji Małych Stópek nagrodę odebrał jej prezes ks. Tomasz Kancelarczyk.
Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka zaistniała w lutym 1948 roku, a po raz pierwszy została przyznana i wręczona 9 maja 1948 roku. Od tamtego czasu jest przyznawana nieprzerwanie corocznie za wybitną twórczość: naukową, artystyczną, literacką, osiągnięcia w pracy formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej, będące świadectwem uniwersalnych wartości i postaw ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych. Spełniała ona zawsze rolę inspirującą wobec twórczości, działalności i postaw mających swe źródło w chrześcijańskim humanizmie.