Zmarł o. Stanisław Jarosz, paulin, Krajowy Moderator Dzieła Duchowej Adopcji. Pełniąc różne funkcje i posługi w Zakonie Paulinów był niezwykle zaangażowany w obronę życia dzieci nienarodzonych przez modlitwę różańcową. Przez wiele lat związany z Jasną Górą. Miał 69 lat, 43 lata życia kapłańskiego. Krajowym Moderatorem Dzieła Duchowej Adopcji został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski w 2017 r.
Duchowa adopcja to dziewięciomiesięczna modlitwa w intencji życia zagrożonego w łonie matki. Dla Polaków jest ona także formą osobistego wypełnienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Polega na indywidualnym modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Osoba odmawia jedną dowolnie wybraną tajemnicę Różańca oraz specjalną modlitwę w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy wierni mogą dołączyć dodatkowe wyrzeczenie np. post czy działania charytatywne.
Śp. o. Jarosz podkreślał, że Duchowa Adopcja jest w ludziach, w sercach. – To modlitwa, więc ona działa w sercach ludzi modlących się, ratujemy życie i ratujemy tych, którzy podjęli się modlitwy, bo modlitwa do nich wraca – podkreślał i dodawał, że „my jesteśmy bezradni, to Bóg zwycięża”.
Inicjatorami powstania w Polsce duchowej adopcji byli świeccy skupieni we wspólnocie „Straż Pokoleń” przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie, skąd, co roku wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę i gdzie śp. o. Stanisław posługiwał. W tym kościele, 2 lutego 1987 r. zostały złożone pierwsze przyrzeczenia Duchowej Adopcji.
W 1995 roku rozpoczął pracę Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji na Jasnej Górze.
Śp. o. Stanisław Jarosz, Krajowym Moderatorem Dzieła Duchowej Adopcji został mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski w 2017 r.
W ostatnich latach posługiwał jako proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie w województwie wielkopolskim.