Człowiek, który zaprasza do swojej wspólnoty Boga, nigdy nie jest sam – mówił ks. dr hab. Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej im. Jana Pawła II w czasie Mszy świętej w kościele sanktuaryjnym MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, gdzie zakończył się Ogólnopolski Dzień Męża i Żony. Spotkanie zorganizowali po raz trzeci Rycerze Kolumba.
W czasie liturgii uczestnicy wydarzenia odnowili przyrzeczenia małżeńskie. – Z wiarą stańmy przed Bogiem i przypomnijmy sobie tą chwilę, kiedy przyrzekaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. I raz jeszcze, patrząc sobie szczerze w oczy, będziecie chcieli sobie powiedzieć, że naprawdę pragniecie, aby ten Bóg, który was pobłogosławił i zaprosił do tej wspaniałej wspólnoty, ciągle was umacniał po to, abyście byli mocni i silni – mówił ks. Kucharski.
Dzień męża i żony jest obchodzony każdego roku, w okolicach 13 lipca, w rocznicę zawarcia małżeństwa rodziców Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, czyli Zelii i Ludwika Martin. – Jako Rycerze Kolumba, zachęcamy w tym dniu małżonków do wspólnej modlitwy dziękczynnej za lata bycia razem, z prośbą o błogosławieństwo dla ich małżeństwa – powiedział Rafał Szczypta, dyrektor ds. obrony rodziny i życia w radzie stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce.
– Jestem szczęśliwa, że możemy kolejny raz odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. Taka chwila jest potrzebna dla każdego małżeństwa w celu wzmocnienia wiary i miłości – powiedziała Katarzyna Szczypta.
W programie były konferencje, warsztaty dla małżonków, modlitwa oraz wspólne biesiadowanie. Organizatorem wydarzenia byli Rycerze Kolumba. Uczestnikom wydarzenia towarzyszyły relikwie świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin. Warsztaty „6 języków miłości” prowadzili Marta i Mateusz Kwiecińscy z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln członków. W Polsce obecni są od 18 lat i liczą prawie 8 tys. członków.