Zmiany w finansowaniu opieki paliatywnej

by

25 listopada 2016 r. w Warszawie odbyło się „Forum Medycyny Paliatywnej 2016”, na którym specjaliści w tej dziedzinie i politycy dyskutowali na temat przyszłości medycyny paliatywnej w naszym kraju. Polscy eksperci oceniają, że konieczne jest zwiększenie wyceny świadczeń opieki paliatywnej, ponieważ niedofinansowanie tej dziedziny skutkuje zamykaniem niektórych ośrodków paliatywnych, a to z kolei znacznie pogarsza sytuację pacjentów oczekujących na opiekę.

 

Wycena świadczeń ma zmienić się od 2017 r. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji sugerowała ich podwyższenie od 22 do 121%, czyli średnio o 81%. Oznacza to przeciętny wzrost wyceny za jeden dzień pobytu pacjenta w hospicjum stacjonarnym z 215 do 340 zł.

 

Zmiany jednak mają dotyczyć nie tylko finansowania, ale całego systemu opieki paliatywnej, m.in kształcenia specjalistów w tej dziedzinie, zwiększenia dostępności leków przeciwbólowych dla przewlekle chorych pacjentów . W tym momencie przykładowo całkowita refundacja takiego leczenia dotyczy tylko pacjentów z chorobami nowotworowymi, a przewlekły ból dotyczy znacznie szerszego grona pacjentów. Jak pokazali specjaliści, w Polsce świadomość potrzeby optymalnego leczenia bólu nie jest jeszcze powszechna.

 

Podczas spotkania wskazano także, jak ważna jest zmiana podejścia do kształcenia lekarzy w dziedzinie medycyny paliatywnej. Chodzi o to, aby była to odrębna specjalność, w której można się kształcić od razu po studiach, a nie tak jak dotychczas, po uzyskaniu innej podstawowej specjalizacji.

 

Źródło: www.mp.pl

You may also like

Facebook