W Krakowie rozmawiano o wartości życia osób z niepełnosprawnością

by

O wartości życia z osób z niepełnosprawnością debatowano w Krakowie 3 grudnia na Kongresie Wartości Życia Osób Niepełnosprawnych, którego organizatorem był dr Bawer Aondo – Akaa z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Konferencja miała na celu ukazać wieloaspektowość życia osób niepełnosprawnych.

 

W przygotowanie wydarzenia włączyli się Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, Fundacja Pro – Prawo do Życia, Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Prawica Rzeczypospolitej.

 

„Niepełnosprawność to nie jest problem. To, że przypisujemy komuś jakieś braki, nie oznacza że można go pozbawić praw” – mówił Marek Jurek. Pierwszym i najważniejszym prawem, które przynależy się każdej osobie, w tym osobie niepełnosprawnej, jest prawo do życia. Wielokrotnie podczas konferencji zwracano na to uwagę. „Każdy człowiek ma taką samą godność, a zatem każdy człowiek powinien oczekiwać w tym względzie ochrony państwa” – podkreśliła posłanka Klubu Kukiz’ 15, Anna Siarkowska.

 

Ponadto uwagę skupiono między innymi wokół macierzyństwa kobiet niepełnosprawnych, pedagogice i wychowaniu dzieci z zespołem Aspergera czy wizerunku osoby niepełnosprawnej w mediach.

 

3 grudnia przypadał Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

 

Fot. www.facebook.com

You may also like

Facebook