Wiele kobiet w Australii, gdzie selekcja eugeniczna ze względu na płeć dziecka jest nielegalna, zaczęło skarżyć się na tzw. „rozczarowanie płcią” (dziecka) – ang. gender disappointment. Tym właśnie rozczarowaniem tłumaczą one swoją depresję.
W rozmowie z australijską siecią ABC, kobieta używająca pseudonimu Kate opisuje to rozczarowanie jako uczucie „wyzwalające poczucie winy” i „wycieńczającą depresję”. Kobieta ma dwóch synów i rozpaczliwie chciałaby mieć córkę.
Komisja etyki Australia’s National Health and Medical Research Council dokonuje aktualnie przeglądu wytycznych dot. procedur wspomaganego rozrodu i może w związku z tym zarekomendować legalizację selekcji ze względu na płeć dziecka.
Krytycy tej metody alarmują, że wybór płci dziecka jest pierwszym krokiem na równi pochyłej prowadzącej do projektowania dzieci.
To co jednak dla jednych jest „rozczarowaniem”, dla drugich staje się szansą. Australijczycy, którzy życzą sobie „równowagi” w swoich rodzinach, aby uzyskać dostęp do metody in vitro z możliwością wyboru płci dziecka, mogą wyjechać za granicę. Jedną z firm pośredniczącą w tym procederze jest Gender Selection Australia, która werbuje pacjentów dla lekarza z Los Angeles doctor, Daniela Pottera. Koszt jego usługi wynosi 50 tys. dolarów.
Źródło: www.bioedge.org