Najnowsze badania: dzieci w łonach matek reagują na widok twarzy

by

Najnowsze badania opublikowane na łamach „Current Biology” wskazują, że nienarodzone dzieci w łonach matek silniej reagują na widok twarzy niż na inne obrazy. To potwierdza tylko znaną u niemowląt od dziesięcioleci preferencję dot. widoku twarzy.

 

W eksperymencie naukowcy obserwowali 39 dzieci w trzecim trymestrze ciąży, którym przy pomocy specjalnego projektora przez powłoki brzuszne matek pokazywano kształty twarzy – jedne odwrócone do góry nogami, drugie w prawidłowej pozycji. Dzieci częściej zwracały uwagę i odwracały swoje głowy, gdy obraz ludzkiej twarzy był prawidłowy. Wyniki badań były zgodne z tymi przeprowadzanymi u niemowląt zaraz po urodzeniu.

 

„Pokazaliśmy, że płód potrafi rozróżniać różne kształty, woląc śledzić wzrokiem widok twarzy od innych kształtów” – powiedział Vincent Reid z Uniwersytetu w Lancaster w Wielkiej Brytanii, współautor badania. Zespół Reida rozpoczął już dalsze badania.

 

„Z tych wyników płyną dwa główne wnioski. Po pierwsze, zdolność do zauważania twarzy w okresie płodowym świadczy o tym, że dziecko nie musi się tego uczyć, lecz rodzi się z tą umiejętnością. Po drugie, okazuje się, że wewnątrz macicy jest wystarczająco jasno dla dziecka, aby doświadczać bodźców wzrokowych. Jednakże badacze przestrzegają kobiety, aby nie kierowały silnych źródeł światła w stronę brzucha”.

 

Źródło: www.liveaction.org oraz www.mp.pl

You may also like

Facebook