Japońscy naukowcy z powodzeniem przeprogramowali komórki macierzyste w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania komórek mózgowych u małp. Pozytywne efekty prób klinicznych dają nadzieję na zastosowanie terapii w leczeniu choroby Parkinsona u ludzi.
Specjaliści z Uniwersytetu Kioto po raz pierwszy wykazali, że ludzkie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS) mogą zostać podane w bezpieczny i skuteczny sposób w celu leczenia Parkinsona. Tzw. komórki iPS pochodzą z komórek dorosłego organizmu (np. z komórek skóry), którym nadaje się cechy pluripotencji przez przeprogramowanie (czyli wprowadzenie lub uaktywnienie odpowiednich genów) w celu uzyskania komórek niezróżnicowanych. Następnie steruje się ich rozwojem, by uzyskać określony typ komórek.
W trakcie badań, oprócz zwiększenia produkcji dopominy (której brak w komórkach mózgowych powoduje chorobę Parkinsona) zaobserwowano również brak występowania nowotworów.
Ludzkie komórki iPS zastowane w eksperymencie „pracowały” niezależnie od tego, czy pochodziły od zdrowych pacjentów czy też chorych na Parkinsona.
Jun Takahashi z Uniwersytetu w Kioto zapowiedziała dla Reuters, że następnym krokiem będzie przetestowanie terapii w badaniu klinicznym z udziałem ludzi przed końcem 2018 roku.
Źródło: www.reuters.com