Boliwijski Senat przegłosował 6 grudnia zmiany w artykule kodeksu karnego, który dotyczy aborcji. Chociaż kodeks nadal traktuje ją jako przestępstwo, to znosi on restrykcje dla między innymi nastoletnich mam, umożliwiając im zabicie swoich nienarodzonych dzieci.
Przegłosowane przez boliwijskich polityków prawo zezwoli nastoletnim mamom oraz kobietom, które są rodzicami lub opiekunami starszych lub niepełnosprawnych członków rodziny, a także studentkom dokonać aborcji do 8 tygodnia ciąży. Chociaż przepisy nie określają wieku kobiet, to wydaje się, że będą one dotyczyć już dziewcząt od 17 roku życia i starszych uczennic, które nadal są zależne od swoich rodziców i opiekunów. Co więcej, zmienione przepisy zmieniają system, za pomocą którego kobiety mogły ubiegać się o pozwolenie na aborcję. Do tej pory taką zgodę mogły uzyskać jedynie za pośrednictwem sądu, teraz wystarczy prosty formularz wypełniony w środowisku medycznym. Ułatwiony dostęp do zgody na aborcję dotyczy również przypadków, w których aborcja była dozwolona do tej pory, a więc kiedy ciąża powstała w wyniki gwałtu lub kazirodztwa, gdy zdrowie lub życie matki było zagrożone oraz gdy wykryto nieprawidłowości w rozwoju dziecka.
Katolicy i obrońcy życia w całym kraju demonstrowali przeciwko nowemu ustawodawstwo. Do protestów włączyli się również ewangelicy. Obrońcy życia modlili się oraz podnosili hasła, że „kobieta w ciąży potrzebuje wsparcia, a nie aborcji” oraz „aborcja jest największą przemocą wobec kobiet”.
Boliwijska minister zdrowia, Ariana Campero, poparła projekt zmian, ponieważ – jak powiedziała – „potajemne” aborcje „nie są bezpieczne”. Jeden z protestów odpowiedział jej – „Potajemna czy legalna – tak czy owak aborcja zabija wszystko”.
Kraje Ameryki Południowej i Środkowej pozostają wciąż pod silną presją, aby zalegalizować aborcję. W sierpniu chilijski Trybunał Konstytucyjny poparł legalizacje aborcji w przypadkach zdiagnozowanej ewentualnej niepełnosprawności dziecka i gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu. Konsekwentnie życia bronią Salwador, Nikaragua, Honduras i Republika Dominikańska. W ostatnich dniach ONZ wezwało Salwador do „zreformowania” swojego prawa chroniącego życie od poczęcia.
Źródło: www.lifenews.com, woborders.blog