Aborcja a ryzyko wystąpienia choroby żylno-zakrzepowej

/Aborcja a ryzyko wystąpienia choroby żylno-zakrzepowej

Aborcja a ryzyko wystąpienia choroby żylno-zakrzepowej

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Toronto wskazują, że kobiety, które miały aborcję, są narażone na większe ryzyko wystąpienia zakrzepów niż te kobiety, które nie były w ciąży.

 

Naukowcy zauważyli, że u kobiet, które miały w swoim życiu aborcję, podwoiło się ryzyko wystąpienia choroby żylno-zakrzepowej w porównaniu do tych, które nie były w ciąży – podaje serwis medyczny Healio.

 

Główny autor badań, Joel G. Ray, profesor medycyny na Uniwersytecie w Toronto, zauważył, że „około 25% ciąż kończy się indukowaną aborcją, co daje 56 milionów indukowanych aborcji rocznie na całym świecie”. „Chociaż istnieją informacje na temat ryzyka  wystąpienia choroby żylno-zakrzepowej w ciąży, to brak jest danych dotyczących tego ryzyka po aborcji”.

 

Naukowcy przeprowadzili badania korzystając z danych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej w Ontario w Kanadzie. Ray i współpracownicy porównali kobiety w wieku od 15 do 49 lat, które w latach 2003 a 2015 miały aborcję, z kobietami które urodziły dzieci oraz tymi, które nie były w ciąży.

 

Wskaźnik wystąpienia choroby żylno-zakrzepowej u kobiet, które dokonały aborcji w ciągu 42 dniu wynosił 30,1 na 100 000 tysięcy kobiet, natomiast 13,5 u kobiet nie będących w ciąży.

 

Jednak u kobiet, które dokonały aborcji, odnotowano niższe ryzyko wstąpienia zakrzepów w ciągu 42 dni w stosunku do kobiet, które rodziły. W drugiej grupie badanych wskaźnik ten wyniósł 184,7 na 100 000 kobiet.

 

Źródło: www.lifenews.com

By | 2018-07-20T00:26:44+02:00 piątek, 27 lipca 2018|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook