W niedzielę na warszawskim Torwarze odbyła się konwencja założycielska „Wiosny” – nowej partii Roberta Biedronia. Wśród postulatów programu nowego ugrupowania znalazły się m.in. zagwarantowanie kobietom prawa do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia, dostęp do nowoczesnej antykoncepcji (także do tabletki „dzień po”), likwidacja klauzuli sumienia i pełne finansowanie zapłodnienia metodą in vitro.
W czasie swojego programowego wystąpienia Robert Biedroń przywołał m.in. przykład 16-latki z Rzeszowa, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. – Czy powinna urodzić? – Nie, nie – krzyczał tłum zebrany w Torwarze. „Kobiety muszą mieć w końcu wybór, bo to jest ich prawo, ich ciała i ich życie” – mówił były prezydent Słupska.
„Polska jest kobietą. Jej cierpienie jest jednak naszym cierpieniem, dlatego przerwiemy piekło kobiet i w końcu zagwarantujemy kobietom prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia. (…) Zagwarantujemy dostęp do nowoczesnej antykoncepcji, w tym nareszcie dostęp do tabletki „dzień po”. (…) Zrobimy też coś, na co odwagi nie starczyło wszystkim poprzednim rządom: zlikwidujemy nareszcie klauzulę sumienia. Koniec” – mówił Biedroń, w którego programie znalazł się także postulat pełnego finansowania metody in vitro.
Były poseł Ruchu Palikota zapewniał też, że wprowadzi 30-dniowy limit oczekiwania na lekarza specjalistę, a po tym czasie każdy będzie mógł wybrać miejsce leczenia w sektorze prywatnym, za które zapłaci NFZ. Zdeklarował, że do 2035 roku zamknie wszystkie kopalnie węgla i zlikwiduje fermy zwierząt futerkowych, zabroni wykorzystywania zwierząt w cyrkach.
Robert Biedroń wyliczał także, że zapewni miejsca dla wszystkich dzieci w żłobkach i przedszkolach; większą liczbę godzin angielskiego w szkołach; darmowy dostęp do Internetu w całej Polsce.
„W naszej wspólnej Polsce nie będziemy mówić nikomu, z kim może brać ślub, a z kim nie. Dlatego odważnie wprowadzimy związki partnerskie i ustawową równość małżeńską. Niech szczęściem miłości dzielą się w Polsce wszyscy, a nie tylko wybrani” – mówił były prezydent Słupska.
Inne postulaty programowe nowej partii Roberta Biedronia to m.in. nieopodatkowana emerytura minimalna na poziomie 1600 zł dla każdego; bezpłatne wsparcie profesjonalnych asystentów dla osób niepełnosprawnych, a dla opiekunów płatne tygodniowe urlopy wytchnieniowe; gwarancja transportu publicznego – autobus w każdej gminie i pociąg w każdym powiecie.
Biedroń zapowiedział również likwidację Funduszu Kościelnego i opodatkowanie tacy, wycofanie lekcji religii ze szkół i ich finansowania oraz renegocjację konkordatu. Kolejne propozycje to m.in. zmiany w programie 500+, żeby obejmował też pierwsze dziecko i rodziców samodzielnie wychowujących dzieci oraz podniesienie płacy minimalnej do 60 proc. średniej krajowej.
Polityk zapowiedział także wprowadzenie ustawy o jawności wynagrodzeń w sektorze publicznym.