Australia kładzie kres anonimowemu dawstwu nasienia

/Australia kładzie kres anonimowemu dawstwu nasienia

Australia kładzie kres anonimowemu dawstwu nasienia

Dawcy nasienia w stanie Viktoria w Australii nie będą już dłużej anonimowi. Dzieci urodzone wskutek technik wspomaganego rozrodu z wykorzystaniem nasienia dawcy będą mogły uzyskać informacje o swoich genetycznych rodzicach. Zmiana w prawie dotyczącym technik wspomaganego rozrodu przyjęta w ubiegłym roku, weszła w życie z dniem 1 marca 2017 r. Australia staje się tym samym pierwszym na świecie krajem, który zamierza położyć kres anonimowemu dawstwu nasienia.

 

Wprowadzone przepisy działają wstecz. To znaczy, że dzieci, które już urodziły się dzięki dawstwu nasienia, mogą uzyskać informacje o swoich rodzicach – nawet wówczas, gdy ci nie wyrazili na to zgody. Aby mogli oni odnaleźć swoje rodzeństwo (inne osoby, poczęte z nasienia tego samego ojca), będą mogli otrzymać takie dane, jak: imię i nazwisko dawcy, data urodzenia, pochodzenie etniczne, zaburzenia genetyczne oraz kod dawcy. Centralny rejestr dawców będzie dostępny dla dzieci powyżej 18. roku życia oraz ich rodzin.

 

Jednakże to „prawo do informacji” nie obejmuje automatycznej możliwości nawiązania kontaktu czy relacji z osobą dawcy. To dawcy będą określać, czy i jak będzie się można z nimi skontaktować. Również dziecko może wskazać takie preferencje w centralnym rejestrze. Naruszenie tych próśb będzie stanowiło przestępstwo.

 

Australijska służba zdrowia poinformowała, że głosowanie za przyjęciem tejże poprawki, nie wpłynęło na ogólną liczbę dawców nasienia.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-03-27T11:20:07+02:00 poniedziałek, 27 marca 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail