Bydgoszcz: konferencja naukowa na temat śmierci mózgu

by

W Bydgoszczy w Sali Audytoryjnej Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej odbyła się  w sobotę 22 kwietnia konferencja naukowa pt. „Etyczne, medyczne i prawne dylematy wokół śmierci mózgu”.

 

Wprowadzenia do konferencji o godz. 10.00 dokonał jeden z jej organizatorów – prof. Władysław Sinkiewicz, kierownik Katedry Kardiologii Szpitala Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy. W wypowiedzi stwierdził, że zagadnienie śmierci mózgowej jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych współczesnych wyzwań i problemów etycznych. „Definicja zakończenia życia pozostaje w sferze różnych polemik, debat i dyskusji, ale my staramy się o to, jako że jest to konferencja naukowa, żeby to, co będzie przedstawione było oparte na medycynie, na faktach. Dziś medycyna jest oparta na faktach, czyli na tym, co wynika z konkretnych ustaleń, z konkretnych badań” – wyjaśnił prof. Władysław Sinkiewicz.

 

Cykl wykładów rozpoczęła prelekcja „Śmierć i etapy życia człowieka w perspektywie teologicznej”, którą wygłosił ks. dr hab. Andrzej Bohdanowicz, członek Rady Wydziału Zakładu Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej na UAM w Poznaniu.

 

Zaplanowano także wystąpienia m.in. prof. Romana Ossowskiego, eksperta Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie psychologii, na temat „Człowiek w obliczu śmierci. Refleksje psychologa”; prof. Zbigniewa Włodarczyka, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, pt. „Śmierć mózgu – spojrzenie lekarza transplantologa”; prof. Marka Harata, kierownika kliniki neurochirurgii i chirurgii głowy w 10. Wojskowym Szpitalu klinicznym w Bydgoszczy, pt. „Czy śmierć mózgu jest śmiercią człowieka? Spojrzenie lekarza neurochirurga”.PLAN KONFERENCJI 

 

Konferencja odbywała się w ramach Bydgoskich Spotkań Bioetycznych i była skierowana zwłaszcza do ludzi młodych – lekarzy, studentów czy licealistów, którzy chcieliby studiować medycynę. W wydarzeniu brali również udział studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 

Organizatorami spotkania były Bydgoska Izba Lekarska oraz II Katedra Kardiologii CM UMK. Patronat nad konferencją objęli: dr n. med. Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej oraz prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, prorektor ds. Collegium Medicum UMK.

 

Dzień wcześniej w Bibliotece Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się spotkanie autorskie oraz promocja książki pt. „Neurologia kliniczna w praktyce: homeostaza mózgu” pod redakcją: Romana Mazura, Grzegorza Osińskiego, Magdaleny Trzcińskiej oraz Macieja Klimarczyka.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

You may also like

Facebook