Dzieci, młodzież, dorośli, ich najbliżsi, opiekunowie i wychowawcy zebrali się w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy na modlitwie z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.
Msza św. i spotkanie w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, były zarazem nawiązaniem do Narodowego oraz Dnia Świętości Życia. – To okazja, by się wspólnie modlić, a jednocześnie na siebie otwierać. Skorzystać z daru obecności osób z Zespołem Downa, które są przyjazne, chętnie wchodzą w relacje z drugim, a jednocześnie zarażają nas pogodą ducha – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Eucharystii.
Diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych, ks. kan. dr Janusz Tomczak, w czasie kazania podzielił się świadectwem. Będąc na obozie rekolekcyjnym, gdzie połowę uczestników stanowiły osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uczestniczył w spotkaniu, w czasie którego każdy przez chwilę miał potrzymać krzyż i pomyśleć o Jezusie. – Piąty w kolejce był mój przyjaciel – Romek z Zespołem Downa. Mój rówieśnik, który na co dzień powtarzał: „disco, ognisko, kawka”. Jednak, kiedy wziął w dłonie krzyż, mówił: „Pan Bóg kocha Muminki”. I tak wciąż powtarzał przez pięć minut, a my opiekunowie się popłakaliśmy. Dlaczego? Ponieważ Romek zrozumiał, jak Bóg bardzo nas kocha, każdego, także tego najsłabszego – mówił.
W tym momencie ks. kan. dr Janusz Tomczak wyciągnął uszyty z materiału krzyż, w którego centrum znajdowało się serce, przekazując go obecnym, by nic nie mówiąc, po prostu się do niego przytulili. – Dzisiejsza Msza św. jest przytuleniem się do Jezusa. Zobaczeniem, że mam swoje miejsce i prawo do tego, by Pan Bóg mnie miłował – dodał. – Chcemy podziękować za dar życia naszych dzieci, który jest miłością w czystej postaci. W tej miłości trzeba umieć wzrastać, ale i wciąż do niej dorastać, bo oni ofiarowują nam ją każdego dnia, bez względu na lata. Podziękować również tym, którzy szanują nas i dar życia. Za to, że możemy naszymi dziećmi się chwalić – podsumował Piotr Częstochowski, twórca „Dziecięcego Graffiti”, inicjator modlitwy, działań na rzecz niepełnosprawnych, ich rodzin, na co dzień tata Małgosi z Zespołem Downa.
W modlitwie uczestniczył diecezjalny duszpasterz niewidomych ks. Piotr Buczkowski. Był obecny również poczet sztandarowy Klas Mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, którym patronuje SSG Michael Ollis.
Światowy Dzień Zespołu Downa, obchodzony 21 marca, został ustanowiony w 2005 roku. Od 2012 roku wydarzeniu patronuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.