Ponad 40 proc. par, które zgłosiły się do Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy, mimo problemów z niepłodnością poczęło naturalnie swoje dziecko. W ciągu trzech lat działalności Centrum poczęto ponad 50 dzieci. Światowy Tydzień Troski o Płodność, który jest obchodzony od 21 do 27 marca, stał się dobrą okazją, by podsumować trzy lata działalności centrum, zajmującego się kompleksowym, przyczynowym leczeniem niepłodności oraz innych schorzeń ginekologicznych, z wykorzystaniem naprotechnologii.
– Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy jest miejscem, w którym szacunek do życia ludzkiego, a także indywidualne podejście do pacjenta, są stawiane na pierwszym miejscu – mówi jego współtwórczyni Carine Stranz-Rambowicz. – Naprotechnologia to leczenie wykorzystujące wiedzę nie tylko z zakresu ginekologii, czy biologii układu rozrodczego, ale także immunologii, gastroenterologii, urologii, andrologii, alergologii, dietetyki i wielu innych dziedzin współczesnej medycyny. W razie potrzeby stosowane są wysoce specjalistyczne procedury z zakresu ginekologii operacyjnej – podkreśla Carine Stranz-Rambowicz, dodając, że Centrum Nowe Życie, działające w Bydgoszczy od 2018 roku, oferuje wielospecjalistyczną pomoc obejmującą naukę prowadzenia obserwacji cyklu kobiety według Modelu Creightona. – Takie wielokierunkowe wsparcie prowadzi małżonków do powrotu do zdrowia oraz naturalnego poczęcia. Tak stało się w przypadku ponad 40 procent par, które zgłosiły się do centrum z problem niepłodności – dodaje.
Trzeba dodać, że to łatwa w nauce i interpretacji metoda obserwacji, nie wymagająca pomiaru temperatury ciała, stosowana z powodzeniem przez wszystkie kobiety, nawet bardzo aktywne zawodowo, czy pracujące w trybie zmianowym. – Narastający problem niepłodności wielu małżeństw oraz braku zrozumienia natury i charakteru cyklu miesiączkowego zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn niezależnie od wieku, skłania centrum do podejmowania działań prewencyjnych i edukacyjnych w zakresie troski o płodność. Należy podkreślić, że na płodność kobiety i mężczyzny wpływa wiele czynników m.in.: świadomość cyklu kobiety, dieta, kosmetyki, środki chemiczne czy styl życia. Budowanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie wraz z umiejętnością prowadzenie obserwacji realizujemy poprzez organizowanie wykładów i warsztatów – dodaje instruktorka i współzałożycielka centrum Agnieszka Remus.
Centrum Nowe Życie zrealizowało też projekt „Studentko! Poznaj siebie!”, w ramach którego 34 kobiety z województwa kujawsko-pomorskiego wzięły udział w 140 spotkaniach indywidualnych i grupowych z zakresu nauki prowadzenia obserwacji cyklu wg Modelu Creightona. – Założony cel projektu dotyczący stosowania modelu oraz świadomej troski o płodność został z pewnością osiągnięty. Badanie ewaluacyjne przeprowadzone rok po zakończeniu realizacji projektu, wykazało, że uczestniczki projektu: nadal prowadzą obserwacje cyklu, rozumieją swoje ciało dzięki wiedzy zdobytej podczas kursu, potrafią rozpoznawać nieprawidłowości, potrafią rozpoznawać dni płodne i niepłodne, podjęły leczenie chorób, które w przyszłości mogłyby utrudniać poczęcie, dokonują świadomych wyborów w zakresie diety, kosmetyków – podkreśliła Agnieszka Remus.
Światowy Tydzień Troski o Płodność, w którym uczestniczą podobne centra, zwraca uwagę na zalety Modelu Creightona oraz naprotechnologii. W tym czasie w różnych zakątkach globu odbywają się dni otwarte, specjalne wydarzenia, prezentacje.