Skazano chińskiego naukowca, który zmodyfikował DNA bliźniaczek

/Skazano chińskiego naukowca, który zmodyfikował DNA bliźniaczek

Skazano chińskiego naukowca, który zmodyfikował DNA bliźniaczek

Chiński naukowiec He Jiankui, który zmodyfikował DNA bliźniaczek, chroniąc je przed HIV, został skazany przez sąd na trzy lata więzienia i grzywnę w wysokości 3 mln juanów. Eksperymenty prowadzony w tajemnicy wywołał szeroką debatę dotycząca bioetyki.

Projekt kliniczny był trzymany w tajemnicy do momentu ogłoszenia jego wyników. W listopadzie 2018 roku He Jiankui poinformował, że w połowie października urodziły się pierwsze bliźniaczki (nadano im pseudonimy Lulu i Nana), których DNA zostało zmodyfikowane na etapie zapłodnienia in vitro. Do modyfikacji, która miała uodpornić dziewczynki na wirus HIV, którego nosicielem jest ich ojciec, wykorzystano metodę CRISPR/Cas9.

Naukowiec został oskarżony o przekroczenie granic etycznych w badaniach naukowych, a modyfikacja genów Lulu i Nany wywołały szeroką debatę dotyczącą bioetyki. Sprawa trafiła do sądu. Media informowały, że chińskie instytucje rządowe, w tym ministerstwo nauki, finansowały badania.

Chińska agencja państwowa Xinhua poinformowała, że 30 grudnia 2019 roku He Jiankui został uznany za winnego nielegalnej praktyki lekarskiej. Sąd w Shenzhen skazał go na trzy lata więzienia i grzywnę w wysokości 3 mln juanów. Skazano także dwóch współpracowników badacza.

W uzasadnieniu napisano, że trzej oskarżeni nie mieli odpowiedniego certyfikatu uprawniającego do prowadzenia praktyki lekarskiej, a szukając sławy i bogactwa celowo naruszyli oni krajowe przepisy dotyczące badań naukowych oraz zasady etyczne dotyczące praktyki edycji genów w medycynie wspomaganego rozrodu

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

 

By | 2020-01-05T16:14:45+01:00 niedziela, 05 stycznia 2020|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook