Chrześcijańscy lekarzy jednoczą się w sprawie ochrony sumienia

by FUNDACJA JZN
Międzynarodowe Chrześcijańskie Stowarzyszenie Medyczne i Stomatologiczne (ang. International Christian Medical and Dental Association – ICMDA) wezwało Światowe Towarzystwo Medyczne (World Medical Association – WMA) do ochrony praw sumienia lekarzy w kwestii aborcji i eutanazji – czytamy na stronie „Christian Medical Fellowship”.

 

ICMDA, które zrzesza krajowe stowarzyszenia lekarzy i dentystów w ponad 80 państwach, odpowiedziała na krok wykonany przez kanadyjskich i holenderskich lekarzy, aby WMA zakwestionowało wieloletnią ochronę wolności sumienia lekarzy.

 

WMA zostało założone po drugiej wojnie światowej w odpowiedzi na okrucieństwa dokonywane przez nazistowskich lekarzy. Celem towarzystwa jest zapewnienie niezależności lekarzy, umożliwienie swobodnej komunikacji jego członków, aktywnej współpracy w celu osiągnięcia konsensusu w sprawach etyki lekarskiej i kompetencji zawodowych oraz promowania wolności zawodowej lekarzy na całym świecie.

 

Na mającej odbyć się w Rejkiawiku Konferencji Etyki Lekarskiej (2-4 października) i Zgromadzeniu Ogólnym (3-6 października) Światowe Towarzystwo Medyczne ma podjąć debatę nad zmianami, które znacząco osłabią jego stanowisko w sprawie wolności sumienia lekarzy w odniesieniu do aborcji i eutanazji.

 

Obecne stanowisko daje lekarzom wolność w nieangażowanie się w jakąkolwiek sytuację związaną z aborcją. Propozycje ograniczyłyby ich wolność sumienia tylko do aktualnie przeprowadzanej aborcji, a odebrałyby prawo sprzeciwu między innymi w sytuacjach asystowania przy „zabiegu” czy skierowania na niego.

 

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ICMDA, które miało miejsce w sierpniu tego roku, członkowie stowarzyszenia jednogłośnie poparli oświadczenie, w którym zwrócili się do WMA o ponowne rozważenie zmian w kwestii wolności sumienia lekarzy.

 

Ponieważ WMA prowadzi politykę niewspierającą eutanazji czy wspomaganego samobójstwa, ICMDA poprosiło również o wyraźne zaznaczenie przez towarzystwo, że lekarze w krajach, gdzie legalna jest eutanazja, powinni mieć prawo do wyrażenia sprzeciwu sumienia, zarówno w odniesieniu do uczestniczenia w tych praktykach, jak do kierowania na nie.

 

Źródło: www.cmfblog.org.uk, pl.wikipedia.org

You may also like

Facebook