Ciąża – tydzień po tygodniu [film USG]

by

Fundacja Bractwo Małych Stópek przygotowała film, który przedstawia USG zrobione w jakości 3D mikro kamerą od 4. tygodnia poczęcia do momentu narodzin dziecka.

 

W czwartym tygodniu od zapłodnienia u rozwijającego się w łonie matki zarodka widać już pulsujące serduszko. Dziecko zwinięte jest w kłębek, ma już głowę tułów i ogonek, który potem zniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki. Pojawiają się zawiązki rąk i nóg.

 

 

https://www.youtube.com/watch?list=PLolzY7tCa6AekYf1tadDNEsZOxhBOI3sq&v=BILirxDWCaY

 

Tydzień później zarodek podwaja swoją długość. W kolejnych dniach pojawiają się po bokach guzowatej głowy dwie plamki – to zawiązki oczu. W ósmym tygodniu od poczęcia rozpoznawalne stają się rysy twarzy: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi. W drugim miesiącu ciąży zarodek rośnie około 1 mm dziennie. Serce jest już prawie ukształtowane, pompuje krew i bije około 144 razy w ciągu minuty.

 

Mózg rozwija się w tych tygodniach w tempie ekspresowym, to dlatego głowa stanowi aż połowę długości zarodka. Z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się wcześniej, tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek odpowiedzialny za oddychanie. Kostnieją żebra i kręgi, dzięki temu zarodek staje się coraz bardziej stabilny.

 

W 10. tygodniu ciąży znikają błony między palcami rąk: widać już palce z opuszkami, dłoń ma właściwe proporcje. Dziecko coraz częściej porusza rękami, nogami, potrafi otwierać buzię. Powstały już wszystkie narządy wewnętrzne. Od tej pory będą tylko rosnąć i dojrzewać.

 

W 16. tygodniu dziecko zaczyna słyszeć dźwięki, a raczej odczuwać je jako wibracje na skórze i reagować na nie. Jego słuch ukształtuje się w pełni w 24. tygodniu ciąży. W 16. tygodniu dziecko robi już siusiu, średnio co 40 minut. W 17 tyg. na paluszkach powstają linie papilarne – niezbity dowód własnej tożsamości. Malec ćwiczy oddychanie. Nabiera do płuc wody płodowe, a potem je wypycha. Słyszy już pierwsze dźwięki: serce mamy i pracę jej jelit.

 

W piątym miesiąc ciąży dziecko mierzy już ok. 19-28 cm długości. Dziecko może pochwalić się delikatnymi rzęsami, na głowie rosną włoski. W 25. tygodniu maluch reaguje na silny strumień światła przenikającego do macicy przez powłoki brzuszne. Zaczynają otwierać się nozdrza. Dziecko ćwiczy oddychanie płynem owodniowym. Tworzą się kolejne warstwy kory mózgowej.

 

W szóstym miesiącu ukształtowana jest już w pełni twarz dziecka. Zaczyna ono otwierać oczka. Ma swój dobowy rytm snu i czuwania. Mierzy ok. 38 cm i ważny ponad 1 kg.

 

W 31. tygodniu ciąży dziecko może już w pełni smakować, wąchać, dotykać, widzieć, słyszeć. Następne tygodnie to przybieranie na wadze oraz trenowanie ssania kciuka. To także dalszy rozwój mózgu i budowa systemu odpornościowego. Maluch od ok. 35 tygodnia przygotowuje się na narodziny. Główka może już się kierować w stronę kanału rodnego, co sprawia, że dno macicy się obniża. Maluszek po 9. miesiącach od poczęcia jest gotowy, aby przyjść na świat.

 

Źródło: www.pro-life.pl oraz www.edziecko.pl

You may also like

Facebook