Czy w Polsce osoby tej samej płci mogą być formalnie rodzicami dziecka?

/Czy w Polsce osoby tej samej płci mogą być formalnie rodzicami dziecka?

Czy w Polsce osoby tej samej płci mogą być formalnie rodzicami dziecka?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie toczy się sprawa dotycząca aktu urodzenia dziecka, w którym wpisani są rodzice tej samej płci.

Sprawa dotyczy dwóch Polek, które na co dzień mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii, mają obywatelstwo polskie i brytyjskie. W 2014 r. jedna z nich urodziła chłopca poczętego metodą in vitro. Do uzyskania obywatelstwa polskiego potrzebna jest transkrypcja brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym – jako rodzice – widnieją dwie kobiety.

W 2015 r. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie odmówił transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia, a jego decyzję podtrzymał wojewoda małopolski. Matka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale została ona oddalona. Wskazywano wówczas na klauzulę porządku publicznego i fakt, że zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym nie ma możliwości wpisania w akcie urodzenia rodziców tej samej płci.

W październiku 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA oraz poprzedzające go decyzje. NSA w uzasadnieniu powołał się m.in. na Konwencję o prawach dziecka i na zasadę dobra dziecka oraz na Kartę Praw Podstawowych. Na mocy wyroku NSA Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego dokonał transkrypcji brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, ale jego działanie zaskarżył w styczniu 2019 r. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Rozprawa miała odbyć się w piątek 13 kwietnia, ale została odroczona ze względów formalnych – jedna z kobiet nie została poinformowana o rozprawie. Kolejny termin wyznaczono na 4 czerwca.

Dr hab. Piotr Mostowik z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości przygotował raport “Problem rejestracji w polskich aktach urodzenia pochodzenia dziecka od „rodziców jednopłciowych” na tle orzecznictwa sądów administracyjnych w 2018 r.”, w którym można przeczytać m.in.:

Bezkrytyczne „wykonanie” uzasadnienia wyroku NSA z 10 października 2018 r. przez kierowników urzędów stanu cywilnego może nieproporcjonalnie doprowadzić w konsekwencji do przepisywania podobnie abiologicznych treści z zagranicznych dokumentów – np. jako drugiego z rodziców mężczyzny, który dziecko nabył od tzw. surogatki wespół z mężczyzną będącym biologicznym ojcem (albo nawet trzech osób, jeżeli taka treść pojawi się w przyszłości w obcym rejestrze stanu cywilnego, co nie jest nieprawdopodobne).

Jeżeli w zagranicznym dokumencie widnieją dwaj mężczyźni (np. nabywcy statusu rodziców w drodze kontraktu z tzw. surogatką), trudno traktować go jako dokument potwierdzający urodzenie. Zawsze w razie zamieszczenia w nim osób tej samej płci jako rodziców, co celnie w dotychczasowym orzecznictwie określano jako sprzeczność samą w sobie (contradictio in se), wytworzenie krajowego dokumentu o skutkach opisanych w art. 3 p.a.s.c. byłoby sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego.

Cały raport Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości autorstwa dr. hab. Piotra Mostowika można przeczytać TUTAJ.

Źródło: PAP, rp.pl, iws.gov.pl
By | 2019-04-15T15:13:50+02:00 poniedziałek, 15 kwietnia 2019|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail