Dawid Ogrodnik zagra ks. Kaczkowskiego

/Dawid Ogrodnik zagra ks. Kaczkowskiego

Dawid Ogrodnik zagra ks. Kaczkowskiego

Wytwórnia East Studio pracuje nad filmem fabularnym o ks. Janie Kaczkowskim, który zmarł w 2016 roku. Znany był m.in. jako założyciel Puckiego Hospicjum. Postać ks. Jana zagra znany aktor Dawid Ogrodnik.

Ks. Jan Kaczkowski (1977–2016) był współtwórcą i prezesem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, kapelanem domu pomocy społecznej i szpitala w Pucku. Organizował Areopagi Etyczne, czyli warsztaty dla studentów medycyny, podczas których uczył jak komunikować się z ciężko chorymi pacjentami. Wykładał bioetykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł doktora nauk teologicznych uzyskał broniąc pracę pt. „Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym – studium teologiczno-moralne”. Został Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Curate Infirmos przyznawanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Orderem za Zacność. Był laureatem m.in. nagrody „Ślad”, nagrody „Pontifici”, Medalu św. Jerzego.

Sam ciężko chorował. Od dziecka był dotknięty lewostronnym niedowładem oraz wadą wzroku. Potem zmagał się z nowotworem nerki, który udało mu się pokonać. W czerwcu 2012 roku lekarze zdiagnozowali u niego glejaka mózgu. Ks. Jan Kaczkowski zmarł 28 marca 2016 roku po długiej chorobie nowotworowej.

O swoim udziale w filmie Dawid Ogrodnik powiedział w wywiadzie dla „Urody życia”:

– Praca nad tym filmem i uczestnictwo w pracach scenariuszowych to dla mnie wspaniałe intelektualne przeżycie. Jest tyle delikatnych, głębokich tematów, które musimy poruszyć. Samotność, choroba, obcowanie ze śmiercią, życiem. Dlatego potrzebuję rocznej przerwy.

Dodał również:

Ksiądz Kaczkowski był fantastycznym człowiekiem, ale jak każdy miał też słabsze momenty i ciemniejsze strony. Chcę go pokazać z całą złożonością. Analiza tego, jak żyje się w tak wielkiej samotności, jak realizuje się swoje potrzeby, czy i jak rekompensowane jest życie w celibacie, gdzie przekierowuje się potrzebę posiadania dzieci, potrzebę bliskości, jest fascynująca.

Dawid Ogrodnik znany jest z roli w filmie „Chce się żyć”, inspirowanej prawdziwą historią niepełnosprawnego Mateusza, od października w kinach można oglądać nagrodzony na festiwalu w Gdyni film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, opowieści o niewidomym pianiście i kompozytorze jazzowym Mieczysławie Koszu. Aktor zagrał również w takich filmach jak „Cicha noc”, czy „Ostatnia rodzina”.

Źródło: film.wp.pl, onet.pl
By | 2019-12-31T21:02:53+01:00 wtorek, 31 grudnia 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook