Dziecko po 35. roku życia. Czy to nadal ciąża wysokiego ryzyka?

by FUNDACJA JZN
Choć ciąża po 35. roku życia jest uważana przez lekarzy ginekologów za ciążę wysokiego ryzyka, to coraz więcej kobiet właśnie wtedy rodzi po raz pierwszy.

Wokół tzw. późnego macierzyństwa narosło wiele mitów. W Polsce, jak wynika z danych NFZ, matki w wieku od 35 do 40 lat rocznie rodzą ok. 47 tys. dzieci i obserwuje się, że każdego roku przybywa urodzeń w tym przedziale wiekowym. Wśród nich są też te, które rodzą po raz pierwszy.

Z pewnością faktem jest, że po 30. roku życia płodność kobiety znacząco spada. Organizm produkuje mniejsze ilości progesteronu, zmniejsza się również prawdopodobieństwo implantacji embrionu.

Późna ciąża wiąże się również z wyższym ryzykiem poronienia (wzrasta wraz z wiekiem matki). Badania wykazały także, że ryzyko poronienia wynosi około 8,9 proc. dla kobiet w wieku od 20 do 24 lat i wzrasta do 74,7 proc. dla osób w wieku 45 lat lub starszych.

Kobiety po 35. roku życia statystycznie częściej mają też problemy z tarczycą, łożyskiem i mięśniakami, częściej rodzą wcześniaki.

Po 40. roku życia aż 80 proc. komórek jajowych ma wady genetyczne i między innymi dlatego trudniej kobietom zajść w ciążę.

Natomiast statystyki wyraźnie pokazują, że 40 proc kobiet w Unii Europejskiej rodzi pierwsze dziecko po 30. roku życia i średnia wieku urodzenia pierwszego dziecka systematycznie rośnie, obecnie wynosząc nieco ponad 29 lat.

Źródło: www.kobieta.onet.pl

You may also like

Facebook