„Parlament powinien podjąć pracę nad pełną ochroną genomu człowieka w Polsce, ponieważ nawet najlepsze zdobycze współczesnej biotechnologii nie mogą być wykorzystywane przeciwko człowiekowi” – zaapelował w piątek 4 marca Zespół Ekspertów ds. bioetycznych KEP. Wydany apel jest odpowiedzią na zalegalizowanie w Wielkiej Brytanii eksperymentów i badań genetycznych na ludzkim embrionie.
Wydane przez Brytyjską Komisję ds. Płodności Człowieka i Embriologii pozwolenie na przeprowadzanie modyfikacji genetycznych na ludzkich embrionach budzi niepokój wielu środowisk i naukowców. Zwracają oni uwagę, że takie badania (metoda edycji genów na poziomie komórkowym, CRISPR) może zaburzać cały genom człowieka – „jeśli będzie on przekazywany z pokolenia na pokolenie może to nawet zagrozić istnieniu ludzkiej populacji”, ostrzegła genetyczka prof. Alicja Midro.
Zespół w czasie podjął również temat negatywnych skutków stosowania metody in vitro. Zwrócono uwagę na kilka zagrożeń związanych z wykorzystaniem procedury in vitro, takich jak niebezpieczeństwo wystąpienia zaburzeń w rozwijającym się w sztucznych warunkach dziecku, instrumentalne traktowanie embrionów, które godzi godność człowieka. Prof. Midro podkreśliła, że „naukowcy nie znają jeszcze wszystkich mechanizmów, które w czasie stosowania metody in vitro mogą szkodzić genomowi a poprzez to również kolejnym pokoleniom, nie mówiąc już o samym dziecku które nie dożyje do terminu porodu ponieważ ma wady, bądź odejdzie drogą samoistnego poronienia lub w wyniku manipulacji lekarskich”.
Eksperci KEP zapowiedzieli wydanie specjalnego oświadczenia „Genom człowieka – dziedzictwo i zobowiązanie”, w którym będzie informował i przestrzegał przed zgubnymi skutkami działań manipulacji genetycznych na ludzkim embrionie.
Źródło: gosc.pl
209