Ekspert w inżynierii genetycznej pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema

by FUNDACJA JZN
Prof. Randall J. Platt, badacz z ETH Zürich, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, został pierwszym w historii laureatem Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema – poinformowała Politechnika Wrocławska.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona przez Politechnikę Wrocławską dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa tej wrocławskiej uczelni.

Nagroda jest przyznawana młodym naukowcom, do 40. roku życia, studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorącym udział w programie Horyzont Europa. Będzie przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

W poniedziałek wrocławska uczelnia poinformowała, że pierwszym laureatem nagrody został badacz z ETH Zürich, ekspert w inżynierii genetycznej, prof. Randall J. Platt.

Laureata wskazało międzynarodowe jury, któremu przewodniczy prof. Reimund Neugebauer z Towarzystwa Fraunhofera. „Staliśmy przed niezwykle trudnym zadaniem, bo do konkursu zgłosiło się prawie 40 badaczy reprezentujących niemal wszystkie dziedziny nauki. Po długich naradach zdecydowaliśmy o przyznaniu nagrody prof. Randallowi Plattowi. Realizowane przez niego projekty już znajdują uznanie w świecie nauki i mogą pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji” – powiedział prof. Neugebauer.

Przewodniczący podkreślił, że efektem pracy laureata mogą być maszyny komórkowe zdolne do wykrywania rozmaitych molekularnych, chemicznych i fizycznych cech swojego środowiska i ciągłego rejestrowania tych informacji za pomocą nośnika pamięci opartego na DNA. „Takie komórki wartownicze stanowią potężną technologię, która może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach – od przechowywania danych DNA do monitorowania dowolnego środowiska – gleby, oceanów i powietrza, a nawet naszego własnego ciała” – dodał prof. Neugebauer.

Prof. Randall J. Platt pochodzi z USA, ma 34 lata i pracuje w Katedrze Inżynierii Biosystemów na ETH Zürich. Zbudował tam zespół naukowy, który zajmuje się opracowaniem i doskonaleniem zastosowań technologii komórek wskaźnikowych. Naukowcy ci wspólnie dążą do stworzenia nowych metod inżynierii biomedycznej – podała Politechnika Wrocławska w komunikacie.

Laureat nagrody otrzyma 100 tys. zł. Prof. Platt zapowiedział, że przyjedzie do Wrocławia w przyszłym roku. Na Politechnice Wrocławskiej wygłosi otwarty wykład okolicznościowy i poprowadzi seminaria naukowe. Spotka się także z młodymi naukowcami z Academii Iuvenum oraz studentami z uczelnianych kół i organizacji.

„Nie tylko bardzo się cieszę i jestem zaszczycony z powodu otrzymania Lem Prize, ale także niezmiernie podekscytowany możliwością przyjazdu do Polski” – mówi laureat, cytowany w prasowym komunikacie.

Piotr Doczekalski / PAP – Nauka w Polsce

You may also like

Facebook