Tego jeszcze w archidiecezji wrocławskiej nie było. Różne środowiska promujące troskę o życie, rodzinę, pomoc kobietom w ciąży zjednoczyły się i organizują dwudniowy Festiwal Życia i Rodziny na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Odbędzie się on w dniach 24-25 maja.
Głośna na całą Polskę aborcja w 9. miesiącu ciąży, którą w Oleśnicy przeprowadziła Gizela Jagielska, poruszyła sumienia katolików z Dolnego Śląska. Postanowili oni pokazać, że Kościół – rozumiany szerzej niż duchowieństwo – troszczy się o życie – to nienarodzone, ale i nie tylko. Zjednoczyły się organizacje i środowiska, które działają dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W różnych obszarach i o różnym charakterze.
Festiwal Życia i Rodziny złożony będzie trzech głównych części: festynu rodzinnego, strefy dobra oraz wydarzeń duchowych.
– Chcemy po prostu pokazać się wrocławianom, zaprezentować co robimy, dlaczego to robimy i dlaczego warto do nas dołączyć. Bez względu na poglądy polityczne, czy wyznanie. Może ktoś chciałby działać dla życia, ale nie wie jak. Może chce wesprzeć tych, którzy troszczą się o życie – to najmniejsze, ale nie tylko. Na miejscu może się wszystkiego dowiedzieć, odkryć jak wiele dobra się wokół niego dzieje i jak może w nim uczestniczyć – opowiada Agnieszka Chrobak, jedna z organizatorek festiwalu.
Festiwal to owoc współpracy organizacji działających na tzw. Szlaku Życia – jednym ze szlaków jubileuszowych stworzonych w archidiecezji wrocławskiej z okazji Roku Świętego 2025. Wśród inicjatorów znajdują się m.in. Evangelium Vitae, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin oraz Centrum Życia i Rodziny. Do wydarzenia włączyły się również osoby i wspólnoty zaangażowane w poprzednie edycje Marszu dla Życia, w tym przedstawiciele grupy Wrocław dla Życia oraz Ruchu Światło–Życie.
– Nie chcemy tylko rozłożyć stoisk i opowiadać o sobie, ale spędzić wspólnie miło czas, pomodlić się, porozmawiać, a także edukować. Dla dorosłych przygotowano m.in. pokaz filmu „Nieplanowane”, lekcję języka migowego, wykłady prowadzone przez ekspertów, konsultacje psychologiczne i rodzinne, prelekcje rodziców, świadectwa ocalenia dzieci poczętych. To wszystko oczywiście bezpłatnie – wymienia A. Chrobak.
Dla rodzin z dziećmi przygotowano strefę relaksu i zabawy. Będzie gra terenowa, dmuchańce, muzyka na żywo, animacje, gry i konkursy, grill oraz słodki poczęstunek.
W centrum Festiwalu pozostaje życie duchowe i modlitwa. Chętni mogą wziąć udział we Mszy św. zarówno w sobotę, jak i w niedzielę z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i możliwością podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.
Oprócz tego zaplanowano bezpłatne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, przejście Szlakiem Życia, wykłady, warsztaty i konsultacje specjalistyczne.
Dokładny program festiwalu znajdziemy na stronie internetowej: www.fev.wroclaw.pl/festiwal-dla-zycia-i-rodziny-24-25-maja-2025