10 listopada 2016 r. francuska Rada Stanu odrzuciła sprzeciw wobec ocenzurowania przez Naczelną Radę Audiowizualną (CSA, fr. Conseil Supérieur de l’Audiovisuel) filmiku Dear Future Mum. Dwuipółminutowy film prezentuje młode osoby z zespołem Downa, pokazane jako osoby szczęśliwe, które mogą wieść satysfakcjonujące życie – jego przesłanie kierowane jest w szczególny sposób do kobiet, które spodziewają się dziecka z niepełnosprawnością.
W 2014 r. CSA skrytykowała francuskie kanały telewizyjne, które transmitowały materiał w paśmie reklamowym, argumentując, że mogą być w nim nadawane jedynie materiały reklamowe lub takie, które „leżą interesie ogółu”. Zdaniem CSA film Dear Future Mum nie spełnia ostatniego warunku, gdyż może negatywnie wpływać na kobiety, które zdecydowały się na dokonanie aborcji niepełnosprawnego dziecka. Odwołanie w tej sprawie złożyła do Rady Stanu Fundacja Jérôme’a Lejeune’a, stowarzyszenie Les amis d’Eléonore („Przyjaciele Eleonory”) oraz siedem dorosłych osób z trisomią 21.
Rada Stanu oceniła teraz, że decyzji CSA o uznaniu emisji filmu w czasie reklamowym za „niewłaściwe” nie można uznać za błąd i przychyliła się do jej argumentacji. Fundacja Lejeune’a wyraziła ubolewanie z powodu tej opinii, która jej zdaniem prowadzi do utwierdzenia społecznej obojętności wobec problemu eugeniki, wyrażającego się między innymi w tym, że we Francji aż 96% dzieci z trisomią 21 wykrytą w okresie prenatalnym nie ma szans się urodzić.
Na początku 2016 r., jeszcze przed wydaniem opinii przez Radę Stanu, Jean-Marie Le Méné, prezes Fundacji Jérôme’a Lejeune’a, poświęcił tej sprawie fragment swojej książki Les premières victimes du transhumanisme („Pierwsze ofiary transhumanizmu”), pisząc: „CSA jest absolutnie jednoznaczna, gdy podkreśla, że szczęście osób z trisomią 21. chromosomu nie może być pokazywane publicznie. Jest to bardzo jasne przesłanie: szczęście osób z trisomią 21 nie może być pokazywane z tego jednego i jedynego powodu, że wzbudza poczucie winy u kobiet, które dokonały «innego wyboru życiowego», to znaczy zadały śmierć swojemu dziecku z trisomią. Oto główny argument CSA. W ten sposób Naczelna Rada Audiowizualna zdecydowała postawić prawo kobiet do aborcji ponad prawem osób z zespołem Downa do życia i do mówienia o tym, że ich życie jest szczęśliwe”.
Źródło: www.genethique.org
Fot. www.youtube.com