Fundacja Małych Stópek laureatem tegorocznej 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka

/Fundacja Małych Stópek laureatem tegorocznej 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka

Fundacja Małych Stópek laureatem tegorocznej 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka

Dzieło Lasek, ks. prof. Mirosław Wróbel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Fundacja Małych Stópek to laureaci tegorocznej 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka. Kameralna gala, w czasie której wręczono także ubiegłoroczną nagrodę, odbyła się 10 czerwca 2021 roku w warszawskim hotelu „Bellotto”.

Wyróżniona została m.in. Fundacja Małych Stópek, którą uhonorowano za mężną i bezkompromisową służbę życiu w wymiarze formacyjnym, edukacyjnym a także pomocowym.

Wygłaszając laudację, ks. bp Wiesław Mering, biskup senior diecezji włocławskiej, zaznaczył, że jest pełen uznania dla gorliwości i kompetencji Fundacji Małych Stópek. Biskup senior diecezji włocławskiej zwrócił uwagę na fakt, że obecnie coraz częściej mówi się o likwidacji „starej” kultury, aby oswobodzić człowieka z opresyjnych uwarunkowań – małżeństwa, rodziny, płci.

– Człowiek ma odrzucić wszystko, co odziedziczył, aby poczuć się wolnym. To jest pedagogika wstydu. Chodzi o to, aby wychować człowieka samotnego bez oparcia w tradycji, kulturze, rodzinie. Sprawa ludzkiego życia jest częścią tej kultury, która ma być zniszczona – przestrzegał ks. bp Wiesław Mering i dodał, cytując Friedricha Nietschego, że na naszych oczach dokonuje się „przewartościowanie wszystkich wartości”, a etykę próbuje się budować poza dobrem i złem. – Mądrości i dobroci uczą nas nie idee, ale chcący działać mądrzy i dobrzy ludzie – podkreślił hierarcha.

W imieniu Fundacji Małych Stópek nagrodę odebrał jej prezes ks. Tomasz Kancelarczyk.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka zaistniała w lutym 1948 roku, a po raz pierwszy została przyznana i wręczona 9 maja 1948 roku. Od tamtego czasu jest przyznawana nieprzerwanie corocznie za wybitną twórczość: naukową, artystyczną, literacką, osiągnięcia w pracy formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej, będące świadectwem uniwersalnych wartości i postaw ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych. Spełniała ona zawsze rolę inspirującą wobec twórczości, działalności i postaw mających swe źródło w chrześcijańskim humanizmie.

Źródło: niedziela.pl/radiomaryja.pl
By | 2021-06-13T18:32:56+02:00 niedziela, 13 czerwca 2021|Federacja, Wszystkie|

About the Author:

Facebook