Projekt zmiany ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Marek Grabowski, prezes Fundacji, przedstawił wyniki badań przeprowadzonych przez Maison and Partner (próba ogólnopolska N=1034, reprezentatywna). Wynika z nich, iż 94 procent Polaków, uważa, iż rodzice powinni mieć wgląd w treści i materiały przekazywane dzieciom i młodzieży podczas zajęć edukacji seksualnej.
Przekonanie to jest niezależne od preferencji partyjnych. Proponowany przez Fundację projekt ma charakter ponadpartyjny i służy interesowi wszystkich obywateli.
Główne założenie projektu to uzupełnienie artykułu 86. prawa oświatowego.
Art. 86 ust. 2 otrzymuje następujące brzmienie:
„2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki oraz wyrażeniu zgody, o której mowa w ust. 4”
„4. Podjęcie przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, działalności w szkole lub placówce wymaga zgody rodziców udzielonej po doręczeniu im prospektu informacji wychowawczej”
5. Prospekt informacji wychowawczej obejmuje:
1) przedstawienie ideału wychowawczego;
2) wyczerpującą prezentację programu działalności edukacyjnej i wychowawczej w szkole lub placówce wraz ze wskazaniem jego recenzentów naukowych i rekomendacji udzielonej programowi przez inne podmioty;
3) wskazanie literatury przedmiotu, na której oparty jest program tej działalności;
4) wskazanie osób prowadzących działalność w szkole lub placówce wraz z prezentacją ich zawodowych biogramów oraz doświadczenia;
5) prezentację materiałów graficznych oraz pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas działalności edukacyjnej i wychowawczej w szkole lub placówce;
6) pouczenie o terminie i sposobie zgłaszania zastrzeżeń.
https://www.facebook.com/centrumprasowePAP/videos/377649916440395/
Fundacja i wspierające fundację stowarzyszenia rodzicielskie chciałyby, aby nowe prawo obowiązywało już od września 2019 roku. Fundacja prowadzi rozmowy z parlamentarzystami i wysokimi urzędnikami państwowymi. „Liczymy, że politycy wsłuchają się w głos społeczny” – dodał Grabowski.
Fundacja zachęca także do podpisania petycji skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra Zbigniewa Ziobry. „Nasza pozytywna presja na władzę jest niezbędna, aby prawa nas rodziców, były wreszcie w pełni chronione” – przekonuje kierownictwo Fundacji. Petycję można podpisać TUTAJ.