Hospicjum św. Łazarza dołączyło na Facebooku do grona organizacji charytatywnych, na które można utworzyć okolicznościową zbiórkę pieniędzy. Wspomoże to jego działania, gdyż placówka boryka się z brakiem możliwości organizowania kwest w przestrzeni publicznej.
Dofinansowanie, które hospicjum otrzymuje od NFZ, pokrywa opiekę nad pacjentami w 50%. Co roku placówka musi więc uzbierać dodatkowo ponad 5 mln złotych.
Jednym ze sposobów pozyskiwania tych środków jest zbiórka „Pola Nadziei”, jak i akcja „Kwesta Listopadowa” prowadzona na krakowskich cmentarzach, które z powodu pandemii były niezwykle ograniczone. Dlatego dołączenie najstarszego w Polsce do grona organizacji charytatywnych, na które można utworzyć okolicznościową zbiórkę pieniędzy na Facebooku, na pewno wspomoże pracę placówki.
– Ludzie bardzo chętnie organizują tego typu zbiórki w mediach społecznościowych. Wielokrotnie otrzymywaliśmy pytania, dlaczego naszego hospicjum nie ma na facebookowej liście organizacji uprawnionych. Z radością informujemy, że przeszliśmy pomyślnie proces weryfikacji i już jesteśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w ten sposób i zachęcamy do tego innych ludzi dobrej woli – mówi Renata Połomska z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.
Czas pandemii nie jest łatwy dla krakowskiej placówki. Stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo hospicjum od wielu miesięcy musi sobie radzić z rygorami sanitarnymi i utrudnieniami organizacyjnymi dotkliwymi dla wszystkich personelu, chorych i rodzin. Brak zbiórek publicznych spowodował z kolei deficyt w budżecie placówki.
– Wciąż jednak trafiają do nas słowa otuchy, jak i darowizny ludzi z otwartymi sercami, dla których opieka nad gasnącym życiem ma znaczenie. Dziękujemy za wszystko, gdyż umożliwia nam to dalszą realizację naszej misji – wskazuje Połomska.
Dodaje, że placówka stara się być jak najbardziej pomocna chorym i ich rodzinom. – Od początku pandemii dotkliwe dla wszystkich jest ograniczenie odwiedzin, mamy tę świadomość, dlatego przywróciliśmy w hospicjum możliwość odwiedziny naszych chorych. Obywają się one po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym, w reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczbą osób oraz czasem wizyt – opisuje aktualną sytuację Połomska.
Działania Hospicjum św. Łazarza w Krakowie można wesprzeć również przez dokonanie wpłaty na konto bankowe o nr 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688 (Alior Bank) z dopiskiem „wirtualna puszka” oraz poprzez stronę www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/. Można przekazać także 1% podatku – KRS 0000048149.
Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest najstarszym w Polsce. Jest efektem pracy grupy synodalnej przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” zostało zarejestrowane w 1981 r. Z kolei dom hospicyjny otwarto w 1998 r. Głównym zadaniem hospicjum jest udzielanie pomocy medycznej i duchowej chorym w ostatnich stadiach schorzeń oraz ich rodzinom. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza” jest Organizacją Pożytku Publicznego.