II Forum ONE OF US za nami! “Życie jest najwyższą wartością. Kto jest przeciwko życiu, jest przeciwko Europie” 

/II Forum ONE OF US za nami! “Życie jest najwyższą wartością. Kto jest przeciwko życiu, jest przeciwko Europie” 

II Forum ONE OF US za nami! “Życie jest najwyższą wartością. Kto jest przeciwko życiu, jest przeciwko Europie” 

“Życie jest najwyższą wartością. Kto jest przeciwko życiu, jest przeciwko Europie” – powiedział otwierając Forum One of Us w Budapeszcie Bence Rétvári, węgierski Minister Zasobów Ludzkich. Stolica Węgier stała się tegorocznym centrum pro-life. W spotkaniu organizowanym przez Federację dla Życia i Godności Człowieka One of Us we współpracy z tamtejszym rządem, wzięło udział blisko 400 osób z kilkunastu krajów, w tym przedstawiciele 27 organizacji pro-life, dziennikarze, działacze społeczni, lekarze, politycy i duchowni. Największą grupę narodowościową byli Polacy! Polskimi gośćmi specjalnymi byli Marek Jurek i Tomasz Terlikowski. 

 

Gości Forum przywitał Jaime Mayor Oreja, były minister spraw wewnętrznych Hiszpanii i deputowany do Parlamentu Europejskiego, który zwrócił uwagę, że mamy dzisiaj do czynienia z relatywizmem oraz powstaniem nowego porządku świata i relacji. “Jesteśmy tutaj, żeby zastanowić się nad korzeniami moralnego kryzysu” – podkreślił.

 

W trakcie spotkania nie zabrakło słów dodających odwagi obrońcom życia. Choć walka, którą toczymy ze złem – walka o człowieka, godność oraz szacunek dla życia od zapłodnienia do naturalnej śmierci – jest trudna, to wygrana nie jest niemożliwa. “Dziękuję za to, kim jesteście. Dziękuję za to, co robicie” – powiedział w swoim przemówieniu Kálmán Nyéky, profesor bioetyki na Pázmány Péter University (Węgry).

 

Żyjemy w świecie, w którym możliwe są wszelkie formy dialogu, a jednak opinie nas od siebie oddalają. Podstawą dialogu musi być prawda, prawda w rodzinie i społeczeństwie. “Jednak nie relatywna prawda, ale ta, przed którą człowiek chyli czoła” – mówił Kálmán Nyéky. Prawda wyzwala osoby represjonowane i tych, którym odbiera się prawo do życia. Opinia większości nie oznacza prawdy. Natomiast to słabi wzmacniają silnych. Kiedy jeden człowiek pomaga drugiemu, budzi się w nim niewiarygodna siła. “Nie możemy nigdy zrezygnować z siły, którą daje nam słabość. Potrzebujemy silnych rodzin, które mówią tak każdemu życiu. Być może to ta słabość jest źródłem siły, która doprowadzi społeczeństwo do źródła życia” – zastanawiał się profesor.

 

“Musimy budować nowe społeczeństwo, które opiera się na wartościach” – podkreśliła María San Gil, polityk z Hiszpanii.

 

Parlament Europejski uznał tymczasem aborcję za prawo człowieka. Żyjemy w świecie, gdzie naturalne prawa zaczynają mieć znaczenie – tłumaczył Marek Jurek. “Prawo natury nie może być opcją czy wyborem. Prawo natury musi być fundamentalnym prawem – to prawo musi nas prowadzić” – mówił.

 

O tym, że życie jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż aborcja opowiadał Kristijan Aufiero z Profemina z Niemczech.  Z kolei o potrzebie wolności w nowym porządku świata referował Todd Huizinga z Paul B. Henry Institute for the Study of Christianity w USA. Poruszono również kwestie in vitro i naprotechnologii, przedstawili je kolejno prezes Fundacji Jerome’a Lejeune’a z Francji, Jean Marie Le Méné, oraz Agnes Toth, konsultant naturalnego planowania rodziny z Węgier.

 

W kolejnych sesjach przedstawiciele różnych państw opowiadali o roli, jaką Federacja One of us pełni w ich krajach. Głos zabrali między innymi przedstawiciele Luksemburga, Słowacji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Polski czy Portugalii.

 

W ramach odbywającego się Forum wieczorem miała miejsce oficjalna ceremonia wręczenia nagrody ONE OF US, którą w tym roku otrzymał dr John Bruchalski, były aborcjonista. Nawrócony po spotkaniu Jerome’a Lejeune’a, lekarz o polskich korzeniach otworzył klinikę dla kobiet, która przyjmuje dzisiaj rocznie 20 tys. kobiet. Dr Bruchalski robi wszystko, by mogły one urodzić swoje dzieci.  Po ceremonii odbył się koncert -Symfonia Życia stworzonej pod mecenatem Fundacji Jerome’a Lejeune’a.

 

W wydarzeniach Forum One of us wzięła udział przywieziona z Polski figura Matki Bożej Brzemiennej, wraz z relikwiami Krwi Jana Pawła II, którą ks. kard. Stanisław Dziwisz powierzył Polskiemu Stowarzyszeniu Ruchów Obrony Życia Człowieka oraz Fundacji JEDEN Z NAS. Figura wzbudzała szczególne zainteresowanie wśród europejskich pro-lajferów. “Zwycięstwo jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję” – przypomniał Tomasz Terlikowski, wskazując istotną rolę, jaką odgrywa Matka Boża w obronie życia i walce z aborcją.

 

Wśród 60-osobowej reprezentacji z Polski byli reprezentanci Prawicy Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz Fundacji “Jeden z nas” – jej członkowie, wolontariusze i sympatycy.

 

Fot. Joanna Banasik

 

 

Fot. Jakub Bałtroszewicz

 

By | 2017-06-07T15:15:32+02:00 poniedziałek, 29 maja 2017|Federacja, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail