II Forum ONE OF US za nami! “Życie jest najwyższą wartością. Kto jest przeciwko życiu, jest przeciwko Europie” 

“Życie jest najwyższą wartością. Kto jest przeciwko życiu, jest przeciwko Europie” – powiedział otwierając Forum One of Us w Budapeszcie Bence Rétvári, węgierski Minister Zasobów Ludzkich. Stolica Węgier stała się tegorocznym centrum pro-life. W spotkaniu organizowanym przez Federację dla Życia i Godności Człowieka One of Us we współpracy z tamtejszym rządem, wzięło udział blisko 400 osób z kilkunastu krajów, w tym przedstawiciele 27 organizacji pro-life, dziennikarze, działacze społeczni, lekarze, politycy i duchowni. Największą grupę narodowościową byli Polacy! Polskimi gośćmi specjalnymi byli Marek Jurek i Tomasz Terlikowski. 

 

Gości Forum przywitał Jaime Mayor Oreja, były minister spraw wewnętrznych Hiszpanii i deputowany do Parlamentu Europejskiego, który zwrócił uwagę, że mamy dzisiaj do czynienia z relatywizmem oraz powstaniem nowego porządku świata i relacji. “Jesteśmy tutaj, żeby zastanowić się nad korzeniami moralnego kryzysu” – podkreślił.

 

W trakcie spotkania nie zabrakło słów dodających odwagi obrońcom życia. Choć walka, którą toczymy ze złem – walka o człowieka, godność oraz szacunek dla życia od zapłodnienia do naturalnej śmierci – jest trudna, to wygrana nie jest niemożliwa. “Dziękuję za to, kim jesteście. Dziękuję za to, co robicie” – powiedział w swoim przemówieniu Kálmán Nyéky, profesor bioetyki na Pázmány Péter University (Węgry).

 

Żyjemy w świecie, w którym możliwe są wszelkie formy dialogu, a jednak opinie nas od siebie oddalają. Podstawą dialogu musi być prawda, prawda w rodzinie i społeczeństwie. “Jednak nie relatywna prawda, ale ta, przed którą człowiek chyli czoła” – mówił Kálmán Nyéky. Prawda wyzwala osoby represjonowane i tych, którym odbiera się prawo do życia. Opinia większości nie oznacza prawdy. Natomiast to słabi wzmacniają silnych. Kiedy jeden człowiek pomaga drugiemu, budzi się w nim niewiarygodna siła. “Nie możemy nigdy zrezygnować z siły, którą daje nam słabość. Potrzebujemy silnych rodzin, które mówią tak każdemu życiu. Być może to ta słabość jest źródłem siły, która doprowadzi społeczeństwo do źródła życia” – zastanawiał się profesor.

 

“Musimy budować nowe społeczeństwo, które opiera się na wartościach” – podkreśliła María San Gil, polityk z Hiszpanii.

 

Parlament Europejski uznał tymczasem aborcję za prawo człowieka. Żyjemy w świecie, gdzie naturalne prawa zaczynają mieć znaczenie – tłumaczył Marek Jurek. “Prawo natury nie może być opcją czy wyborem. Prawo natury musi być fundamentalnym prawem – to prawo musi nas prowadzić” – mówił.

 

O tym, że życie jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż aborcja opowiadał Kristijan Aufiero z Profemina z Niemczech.  Z kolei o potrzebie wolności w nowym porządku świata referował Todd Huizinga z Paul B. Henry Institute for the Study of Christianity w USA. Poruszono również kwestie in vitro i naprotechnologii, przedstawili je kolejno prezes Fundacji Jerome’a Lejeune’a z Francji, Jean Marie Le Méné, oraz Agnes Toth, konsultant naturalnego planowania rodziny z Węgier.

 

W kolejnych sesjach przedstawiciele różnych państw opowiadali o roli, jaką Federacja One of us pełni w ich krajach. Głos zabrali między innymi przedstawiciele Luksemburga, Słowacji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Polski czy Portugalii.

 

W ramach odbywającego się Forum wieczorem miała miejsce oficjalna ceremonia wręczenia nagrody ONE OF US, którą w tym roku otrzymał dr John Bruchalski, były aborcjonista. Nawrócony po spotkaniu Jerome’a Lejeune’a, lekarz o polskich korzeniach otworzył klinikę dla kobiet, która przyjmuje dzisiaj rocznie 20 tys. kobiet. Dr Bruchalski robi wszystko, by mogły one urodzić swoje dzieci.  Po ceremonii odbył się koncert -Symfonia Życia stworzonej pod mecenatem Fundacji Jerome’a Lejeune’a.

 

W wydarzeniach Forum One of us wzięła udział przywieziona z Polski figura Matki Bożej Brzemiennej, wraz z relikwiami Krwi Jana Pawła II, którą ks. kard. Stanisław Dziwisz powierzył Polskiemu Stowarzyszeniu Ruchów Obrony Życia Człowieka oraz Fundacji JEDEN Z NAS. Figura wzbudzała szczególne zainteresowanie wśród europejskich pro-lajferów. “Zwycięstwo jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję” – przypomniał Tomasz Terlikowski, wskazując istotną rolę, jaką odgrywa Matka Boża w obronie życia i walce z aborcją.

 

Wśród 60-osobowej reprezentacji z Polski byli reprezentanci Prawicy Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz Fundacji “Jeden z nas” – jej członkowie, wolontariusze i sympatycy.

 

Fot. Joanna Banasik

 

 

Fot. Jakub Bałtroszewicz