Implant mózgu pozwolił niewidomej kobiecie dostrzec kształty i litery

by FUNDACJA JZN
Naukowcy z Uniwersytetu Alicante w Hiszpanii, Holenderskiego Instytutu Neuronauki i Uniwersytetu Utah w Stanach Zjednoczonych opracowali implant mózgowy, który umożliwił niewidomej kobiecie zobaczenie kształtów oraz rozpoznanie określonych liter alfabetu.

Urządzenie składa się z 96 elektrod umieszczonych w obszarze mózgu odpowiedzialnym za widzenie. Każda elektroda mierzy 1,5 milimetra o średnicy 80 mikronów, co odpowiada „wielkości neuronów, z którymi chcemy się komunikować”. Kierownik projektu zaznacza, że nowość eksperymentu polega na tym, że „elektrody nie tylko wysyłają sygnały elektryczne, ale także zbierają odpowiedź neuronową, którą wysyłają do systemu zewnętrznego”. „Celem było przekształcenie bodźca optycznego w bodziec elektryczny, który aktywuje mózg” – dodaje.

Uczestniczką badania była niewidoma od 16 lat 57-letnia hiszpanka Bernardeta Gómez. Mózg kobiety musiał „trenować” przez kilka miesięcy, co w efekcie dało 100% sukces w rozpoznawaniu kształtów i liter. W ciągu ostatniego miesiąca pacjentka przeczytała kilka listów z 70% dokładnością dzięki „jednoczesnej aktywacji 16 elektrod”.

Naukowcy podkreślają, że to bardzo ważny krok w badaniach nad przywróceniem wzroku niewidomym. Podkreślają jednak, że to było jedynie badanie pilotażowe, które powiodło się w tym indywidualnym przypadku. Lekarze zaznaczają, że aby kontynuować badania w przyszłości, potrzebują więcej danych. I choć badanie rozszerzono już na kolejnych uczestników, naukowcy są bardzo ostrożni w ich rekrutacji ze względu na potencjalne „szkody emocjonalne”, które mogą spowodować uczestnikom badania zawodząc ich nadzieje na odzyskanie wzroku.

Za: akademiabioetyki.pl

You may also like

Facebook