Irlandia zdecydowała – wyniki referendum ws. aborcji

by FUNDACJA JZN
Irlandia w przeprowadzonym 25 maja referendum opowiedziała się za liberalizacją prawa aborcyjnego. Po zliczeniu głosów ze wszystkich 40 okręgów wyborczych wiadomo, że 66,4% Irlandczyków opowiedziało się za zniesieniem tzw. Ósmej Poprawki, a 33,6% było temu przeciwnych. Frekwencja wyniosła 64,13%.

 

W piątek 25 maja Irlandczycy biorący udział w referendum na karcie do głosowania zobaczyli pytanie: „Czy zgadzasz się na wprowadzenie 36. poprawki do konstytucji?”. Mogli udzielić odpowiedzi „tak” lub „nie”. Owa 36. poprawka wiąże się z usunięciem tzw. Ósmej Poprawki (Eight Amendment), która mówi, że „państwo uznaje prawo do życia nienarodzonych, z należytym uwzględnieniem równego prawda do życia matki” – informuje portal Aleteia. Ósma Poprawka także została wprowadzona poprzez referendum z września 1983 roku – większością głosów – 67 %.

 

Według obecnych przepisów aborcja jest w Irlandii nielegalna poza wprowadzonym w 2013 roku wyjątkiem, kiedy lekarze stwierdzają bezpośrednie zagrożenie dla życia kobiety.

 

Uchylenie Ósmej poprawki do konstytucji otwiera drogę do liberalizacji jednych z najbardziej restrykcyjnych przepisów w Europie. „Proponowane przez rząd nowe prawo będzie obejmować możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia od poczęcia bez podania powodu po konsultacji z lekarzem, prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach, jak również nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu” – informuje TVP.Info.

 

Źródło: pl.aleteia.org, www.tvp.info oraz www.radiomaryja.pl

You may also like

Facebook