Jasna Góra po raz pierwszy włączyła się w akcję Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

by FUNDACJA JZN
Wieża jasnogórska podświetlona została dziś na niebiesko. To znak solidarności z osobami z autyzmem. Celem akcji jest propagowanie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń autyzmu. 2 kwietnia na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na świecie, np. opera w Sydney czy Wieża Eiffla. Po raz pierwszy do obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu dołączy Jasna Góra. 

Częstochowa już ósmy raz aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Od 2 do 6 kwietnia organizatorzy zaplanowali różnorodne imprezy, spotkania, a także konferencję naukową upowszechniającą wiedzę o autyzmie. Kulminacyjnym punktem będzie koncert na placu Biegańskiego, a także podświetlenie na niebiesko – pierwszy raz w historii akcji – wieży Jasnej Góry. Nastąpiło to o godz. 20.00. Możliwe jest to dzięki nowym możliwościom technicznym związanym z iluminacją wieży. 

„Jasna Góra poprzez oświetlenie wieży zachęca każdego z nas do tego, by być wrażliwym na drugiego człowieka. Aby każdy z nas, tego dnia, na różny możliwy sposób, czytając prasę czy przeglądając strony internetowe, zechciał zaciekawić się, czym jest autyzm. Czasami patrzymy na drugiego człowieka, który wydaje nam się ‘dziwny’, i niejednokrotnie wynika to z braku naszej wiedzy, i chcemy przypomnieć, że są między nami tacy ludzie, których musimy zrozumieć, aby przebywanie z nami było dla nich łatwiejsze – mówi w rozmowie dla Radia Jasna Góra o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry – Wiadomo, że pierwszym elementem pomocy człowiekowi choremu jest modlitwa, o tej miłości względem drugiego człowieka chcemy pamiętać, do tego zachęca nas Ewangelia, którą słyszeliśmy w zeszłą niedzielę, miłość do Boga musi mieć swoje przełożenie do miłości drugiego człowieka. Jeżeli nie mamy w domu takiej osoby chorej, to poprzez modlitwę, pogłębianie naszej wiedzy i świadomości chcemy otworzyć się na tych ludzi, kiedy Bóg postawi ich na drodze naszego życia, żebyśmy mogli być dla nich osobami, które będą niosły pomoc”.

2 kwietnia na niebiesko podświetlane są najsłynniejsze budynki na świecie – takie jak opera w Sidney czy wieża Eiffla. W Polsce to m.in. Pałac Kultury i Nauki, a w Częstochowie do tej pory podświetlano Ratusz, Miejską Galerię Sztuki i Pałac Ślubów.

Organizatorem częstochowskiej akcji „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” jest Stowarzyszenie „Daj Mi Czas”. Współorganizatorzy to: Urząd Miasta Częstochowy, Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie i Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, Fundacja dla Rozwoju, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Honorowy patronat nad akcją, tak jak co roku, objęli: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

oprac. BPJG
Źródło: jasnagora.com

You may also like

Facebook