Prace Jerzego Ratyńskiego i podopiecznych sześciu radomskich warsztatów terapii zajęciowej złożyły się na wystawę „Jerzy i Przyjaciele”, którą od 15 października do 5 listopada można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piłsudskiego 15 w Radomiu.
Jerzy Ratyński jest absolwentem Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. Posługuje się resztkami wzroku.
„Jerzy kocha kolory, chociaż ma bardzo słaby wzrok. Obrazy maluje pastelami olejnymi lub kredkami. – Ołówka nie widzę – mówi. Jego obrazy są bardzo dziecięce, barwne i pełne życia, chociaż ich autor fizycznie jest już dojrzałym mężczyzną. – Muszą być wesołe, w życiu za dużo jest smutku – dodaje. Maluje szybko i bardzo chętnie. – Jak mam natchnienie, to potrafię skończyć w jeden dzień – cieszy się. Na swoich obrazach rejestruje różne wydarzenia i sytuacje, tworząc swoistą kronikę życia” – czytamy na stronach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, gdzie aktualnie prezentowane są jego prace.
Jerzy Ratyński obecnie jest podopiecznym Warsztatu Terapii Zajęciowej „Nadzieja” w Radomiu. Jest jedynym niepełnosprawnym stypendystą Polish Orphans Charity.
Swoją pierwszą wystawę rysunków miał w październiku 1993 roku w Galerii Szkolnej Ściana w Laskach, a w 1991 roku jego prace otrzymały wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Malarstwa Dziecięcego w Atenach. Reprodukowały je później pisma „Credo” oraz „Cienie i Światło”. Artykuły o Jurku i jego rysunkach ukazały się w „Świecie Młodych” i „Asocjacjach”.
„W tych genialnie nieporadnych pracach – pisano – czysty spontaniczny kolor splata się z bezbłędnym wyczuciem kompozycji i darem syntezy. Świat Jurka łączy prostotę i wrażliwość dziecka z jakąś przedziwną dojrzałością, która wie, co to ból. W tym świecie żywiołowa i nieokiełznana radość miesza się jakoś dziwnie z melancholią i tęsknotą” – chwali się swoim absolwentem ośrodek w Laskach.