Kampania społeczna „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu”

/Kampania społeczna „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu”

Kampania społeczna „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu”

Alkohol pity przez kobietę w ciąży może doprowadzić do poronienia lub wywołać zaburzenia rozwoju dziecka, uszkodzić mózg i inne narządy wewnętrzne – przestrzegają organizatorzy kampanii społecznej „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu”.

 

Organizator kampanii, Stowarzyszenie DIAKONIA Ruchu Światło-Życie wskazuje, że wśród różnych toksycznych substancji mogących zaszkodzić dziecku w łonie matki pierwsze miejsce zajmuje alkohol.

 

9 września przypadał Światowy Dzień FAS. Ten szczególny dzień ma na celu uświadomienie matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży.

 

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) stanowi najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol. Powoduje on uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ale także prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała); dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej). Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny, wpływając w istotny sposób na problemy zdrowotne dziecka, problemy w uczeniu się i trudności w zachowaniu. Ma to swoje konsekwencje nie tylko we wczesnym rozwoju dziecka, ale także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

 

Jak donosi PAP, Podczas piątkowej konferencji prasowej eksperci i ambasadorzy kampanii zwracali uwagę, że nawet niewielka ilość alkoholu wypitego podczas ciąży może skutkować problemami zdrowotnymi u dziecka. Przypominali, że po alkohol kobiety nie powinny sięgać nie tylko wówczas, gdy wiedzą o ciąży, ale także wtedy, gdy ją planują lub gdy przypuszczają, że mogą być w ciąży. Pić alkoholu nie można także w okresie karmienia piersią.

 

Kampania „Wybierz 9 miesięcy bez alkoholu” prowadzona jest na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Ambasadorami kampanii są m.in. Kamila Lićwinko, Anna Wendzikowska, Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Agnieszka Cudzich.

 

Źródło: www.mp.pl oraz ciazabezalkoholu.info

By | 2018-09-10T11:44:24+02:00 poniedziałek, 10 września 2018|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail