Kielce: Marsz dla Życia i Rodziny w zmienionej formule

by FUNDACJA JZN
Msza św. w intencji ochrony życia, audycje radiowe w diecezjalnym radiu z udziałem środowisk pro-life, okolicznościowy koncert – złożyły się na tegoroczne obchody Marszu dla Życia i Rodziny, który ze względu na pandemię nie był możliwy do zrealizowania w tradycyjnej formule, czyli z udziałem wspólnot, grup i rodzin.

Mszy św. w bazylice kieleckiej, sprawowanej w intencji życia i jego obrońców, przewodniczył bp Jan Piotrowski, a homilię wygłosił ks. dr Jan Skrzypek, dyrektor Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin kieleckiej kurii biskupiej.

Podając coraz liczniejsze przykłady łamania prawa do życia, postawił także szereg kwestii egzystencjalnych i religijnych; pytał m.in. kim jest Bóg i co znaczy dzisiaj wierzyć, pytał także o „świat bez Boga”. – Wiara nie jest czymś łatwym, ma swoją cenę, wiąże się z trudem, a może nawet czasem z cierpieniem, gdy wiele okoliczności jej nie sprzyja – tłumaczył.

Wskazywał trendy intelektualne m.in. we współczesnej literaturze, które sprawiają „uwiąd religii na Zachodzie”, a dzisiejsza sytuacja na świecie „dobitnie pokazuje, że nie wszystko człowiek ma pod kontrolą”. – Bez Bożej światłości nie ma miejsca na miłość, aby przyjmować dzieci (…), szanować starców, robić miejsce dla najsłabszych, najuboższych, niezaradnych – mówił ks. dr Skrzypek.

– Potrzebujemy ogromnej mobilizacji do ochrony wiary, rodzin, gdyż życie człowieka zostało zagrożone niemal na każdym poziomie – podkreślał, apelując o ochronę szczególnie tych najbardziej bezbronnych, dzieci w łonach matek. Przypomniał m.in. słowa kard. Roberta Saraha: „Kryzys wiary w oczach Zachodu to główne źródło problemów małżeństwa i rodziny. Zaapelował także, aby chrześcijanie umieli się przeciwstawić „kulturze śmierci i nowych biotechnologii, przy pomocy których człowiek chce zniszczyć samego siebie”.

Od wczesnych godzin popołudniowych na antenie Radia eM Kielce trwały rozmowy z udziałem ludzi zaangażowanych pro-life. Gościem był m.in. ks. dr Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej i wiceprezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Wśród inicjatyw w obronie życia wskazał m.in. jeden z pierwszych domów samotnych matek w Polsce – placówkę w Wiernej.

W studiu rozgłośni diecezjalnej wypowiadali się także Włodzimierz i Elżbieta Rybczyńscy – starostowie Marszu dla Życia i Rodziny, członkowie Wspólnoty Domowego Kościoła oraz Tomasz Bogucki – z Ruchu Światło-Życie. Wszyscy należą do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Przez zdalne połączenie obecni byli: prof. Bogdan Chazan, Jan Pospieszalski, prof. Stanisław Góźdź i Paweł Kwaśniak, który mówił m.in. o inicjatywie zmiany daty obchodów Dnia Ojca. Środowiska pro-life zbierają już podpisy, aby był nim dzień 19 marca – wspomnienie św. Józefa. Inicjatywa zyskała akceptację bp. Jana Piotrowskiego.

Po wieczornej Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu Chóru Kościoła Garnizonowego w Kielcach.

Jak podkreślali organizatorzy, wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przeżywanego Roku Rodziny. Mottem obchodów stały się słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna mocą swego narodu”.

Marsze dla Życia i Rodziny odbywają się od 2006 r. Organizowane są w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

W założeniu mają pozytywny, radosny i afirmatywny wymiar. Ze względu na zmieniającą się rzeczywistość społeczno-polityczną, jak również dla uwypuklenia najważniejszych aspektów obrony życia i rodziny, każdego roku organizowane są pod innym hasłem. Zawsze jednak wyrażają oczekiwanie takich zmian społeczno-prawnych, które zapewnią pełną ochronę życia ludzkiego i praw rodziny w naszym kraju.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie, natomiast w Kielcach pierwszy marsz odbył się w 2011 r., a jego pomysłodawcą był bp Kazimierz Gurda.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook